Dolar 18,8326
Euro 20,2689
Altın 1.139,57
BİST 4.505,34
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Karabük 4°C
Çok Bulutlu
Karabük
4°C
Çok Bulutlu
Cum 4°C
Cts 5°C
Paz 6°C
Pts 6°C

KBÜ’de Yaşama Dokunan Eller Paneli Gerçekleştirildi

KBÜ’de Yaşama Dokunan Eller Paneli Gerçekleştirildi
A+
A-
03.05.2014

5 Mayıs Dünya  Ebeler  Günü  nedeniyle ,  Türkiye  Ebeler  Derneği  ve  Sağlık Bakanlığı Türkiye  Halk Sağlığı Kurumu  Karabük  İli   Müdürlüğü  işbirliği ile “Yaşama Dokunan Eller” paneli gerçekleştirildi.

T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkan Yardımcısı Dr. Alev Yücel, T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkan Danışmanı ve Türkiye Ebeler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Filiz Aslantekin,  T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kadın ve Üreme Dairesi Başkanı Dr. Sema Sanisoğlu’nun katılımları ile gerçekleştirilen panele; Rektör Prof. Dr. Burhanettin Uysal, Karabük İl Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Sarı, İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Sezgin Tiryaki, Karabük Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. İsmail Kara, Akademik ve İdari Personel, öğrenciler ve Karabük’te görev yapan Ebeler katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklâl Marşının okunması ile başlayan ‘Yaşama Dokunan Eller’ panelin ilk açılış konuşmasını Üniversite Sağlık Yüksekokulu Ebelik Bölüm Başkanı ve Türkiye Ebeler Derneği Başkanı Yrd. Doç. Dr. Nazan Karahan gerçekleştirdi.

“Ebeler yaşam mucizesinin tanıklarıdır.” diyen  Sağlık Yüksekokulu Ebelik Bölüm Başkanı ve Türkiye Ebeler Derneği Başkanı Yrd. Doç. Dr. Nazan Karahan; “Türk toplumunda Ebelerimizin her zaman çok saygın bir yeri olmuştur. Çünkü doğuran kadına yardım etmek bizim toplumumuzda her zaman kutsal bir görev olmuştur. Geçtiğimiz hafta 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını kutladık ve 21-28 Nisan’da bizin Ulusal Ebelik Haftamız. Bu zamana kadar 21-28 Nisan neden Ulusal Ebelik Haftası diye araştırdığımda bunun çocuk bayramı ile ilişkili olduğunu ve 23 Nisan’da bizzat Atatürk’ün üç numaralı kanun ile ülkede ebe sayısının ve sağlık memuru sayısının artırılmasına yönelik bir kanun çıkarıldığını öğrendim. Dünyaya baktığımızda da ebelerin bir aile ile dünyayı değiştirebileceği vurgusuna atıf yapılıyor ve bu temayı destekleyen birçok kuruluş var. Etkinliğimizin gerçekleşmesinde bizden sonsuz desteklerini esirgemeyen Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Burhanettin Uysal başta olmak üzere bizlere destek veren tüm kurum ve kuruluşlara ve bu etkinlikte emeği geçen tüm öğrencilerime teşekkür ederim.” diyerek Türkiye’deki Ebelik Mesleğindeki sorunlara ve bu sorunların çözüm yolları hakkında bilgiler verdi.

Ana Çocuk Sağlığı Hizmetleri ile birlikte doğum öncesi doğum ve doğum sonrası dönemlerde anne ve bebeklere bakım hizmetleri veren ebelerin sağlık hizmetleri alanında oldukça önemli ve kutsal bir görevi yerine getirdiklerini ifade eden Sağlık Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Eyüp Altınöz; “Ebelerimiz sağlık sistemimizin vaz geçilmez unsurlarından biridir. Anne ve bebek sağlığı hizmetlerinde sağlık teşkilatımızın can damarı konumunda olan ebelerimizin gösterdiği üstün gayret takdire şayandır.” diyerek toplumumuzda ebelerin önemine değinmiştir.

İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Sezgin Tiryaki açılış konuşmasında; “Bu kutsal meslek dünyanın en eski mesleği olarak kabul edilmektedir. Çünkü boğumla başlamış bir meslektir. Ebeler bizim takım arkadaşlarımız, takım birliği içinde hepimiz aynı işi yapan, ayını yola baş koyduğumuz arkadaşlarımız. Elbette ki, mesleğimizin devamında mutlu bir meslek hayatı yaşayabilmek için,

mesleğimize sahip çıkmak, bu mesleği yapmak, bu mesleği ısrarla yapmak istemekle mümkün. Eğer ebeliğin haricinde diğer işlere, diğer alanlara kayarsak, mesleğimizi yapmamış olacağız. Sizler gelecekte bizim yerlerimizi alacaksınız. Umarım sizler de bir annenin gebeliği öncesi, gebeliği sırası, doğumu ve doğum sonrası elinden tutan melekler olacaksınız.” dedi.

Karabük Üniversitesi’nde böyle bir etkinlikte olmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu belirten Karabük Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. İsmail Kara; “Bir annenin her aşamasında yanında olmak, hamileliğin bütün evrelerinde yanında olmak, sonra sağlıklı bir doğumla o mutlu ana eşlik etmek tüm desteğini vermek çok güzel bir şey. Böyle kutsal bir görev herkese nasip olmaz. Bunu en iyi şekilde yapacağınıza ben eminim. Nice nesillerin doğuşunu görmek sizlere mutluluk verecektir. Hepinizin ebeler gününü kutlarım.” dedi.

T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkan Yardımcısı Dr. Alev Yücel açılış konuşmasında; “Bugün burada sizlerle birlikte olmaktan çok mutluyum. Sizler çok çok önemlisiniz. 2014 yılı Sağlık Bakanlığı’nın önceliklerinde ilk üç öncelik; anne ölümlerini düşürmek, bebek ölümlerini düşürmek ve sezaryen ile ilgili çalışmaları yapmak bizler için çok önemli.” diyerek ‘Birinci Basamak Sağlık Hizmet Sunumunda Ebenin Rolü’ konulu sunumunu gerçekleştirdi.

Tüm Ebelerin Dünya Ebeler Günü’nü kutlayan Rektör Prof. Dr. Burhanettin Uysal; “Ben sağlık sektöründeki olumsuzluklardan bahsetmeyeceğim. Benimde sağlık alanında eğitim alan çocukların var. Mezun olmalarına daha çok var olmasına rağmen, iyi bir hekim nasıl olurdan daha ziyade sağlık sektörünün politikaları ile ilgileniyorlar. Oğluma ve kızıma şöyle bir nasihatte bulunuyorum: ‘ Sen iyi bir hekim ol, şifayı veren Allah’tır ama sen insanları iyileştirmek için mücadele ver senin sosyal hakların sana birileri tarafından verilecektir.’ Elbette ki ebelik mesleğinin de sıkıntıları vardır. ama daha birinci sınıftaki öğrencilere ebelik mesleğinin sıkıntılarını anlatacak olursak mesleğin gereklerini öğretmekte zorlanmış oluruz. Biz sevgili gençlerimizi motive ederek daha çok bilgi vererek insan sevgisi ile donatmalıyız. Ben geleceğimizin çok aydınlık olduğuna inanıyorum. Sevgili gençlerimizin çalışmalarından çok mutluyum. Öğrencilerimiz Ebelik Kongresine gittiler, orada bildirileni sundular. Kendilerini daha şimdiden rekabete hazırlıyorlar. Hem kendilerini hem de Üniversitemizi en iyi şekilde temsil edip geldiler. İnşallah Üniversitemizi bitirdikten sonra hem milletimin hem de tüm insanlığın huzur ve refah içerisinde yaşamaları için ellerinden gelen gayreti göstereceklerdir. Tüm misafirlerimize, Sağlık Sektörünün ilgili sorumlularına bu organizasyonun düzenlenmesinde emeği geçen herkese şükranlarımı arz ediyorum.” dedi.

Açılış konuşmalarının sonunda Ebelik mesleğine, Ebelik derneğine, öğrencilere vermiş olduğu cesaret ve desteklerinden dolayı Üniversite Sağlık Yüksekokulu Ebelik Bölüm Başkanı ve Türkiye Ebeler Derneği Başkanı Yrd. Doç. Dr. Nazan Karahan Rektör Prof. Dr. Burhanettin Uysal plaket takdiminde bulundu.

Açılış konuşmalarının ardından Panel Başkanlığını İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Sezgin Tiryaki ve Sağlık Yüksekokulu Ebelik Bölüm Başkanı ve Türkiye Ebeler Derneği Başkanı Yrd. Doç. Dr. Nazan Karahan’ın yaptığı “Yaşama Dokunan Eller” paneline geçildi.

Panelde ilk olarak T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kadın ve Üreme Dairesi Başkanı Dr. Sema Sanisoğlu “Kadın ve Anne Sağlığı Açısından Ebelik’” konulu sunumu gerçekleştirdi. Sanisoğlu sunumlarında; Üreme Sağlığı Kavramı, Üreme Sağlığı Kapsamında Ebenin Yeri, Ebe Kimdir?, Anne Ölümünün Tanımı, Anne Ölümünün Çeşitleri, Anne Ölümü İzlenimleri, Dünya Sağlık Örgütünün 2010 Anne Ölüm Verileri, Sağlık Bakanlığının Verileri ve son olarak Sağlık Bakanlığı’nın Anne Ölümlerinin Azaltılması İçin Belirlemiş Olduğu Hedefler hakkında bilgiler verdi.

İkinci panelist T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkan Danışmanı ve Türkiye Ebeler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Filiz Aslantekin “Ebelikte Eğitimle Güçlenmek” konulu sunumda; Uluslararası Deklarasyonlarında Ebelerin Yürütmüş Olduğu Hizmetler, Ebelik Eğitimi Vizyonu, Ebelik Eğitiminde Kilometre Taşları, AB Direktiflerine Uyumlu Müfredat, Yeterlilik /Mezuniyet Kriterleri, Bologna Süreci ve Ebeliğe Faydaları, Ebelikte Sürekli Eğitim, Sağlık Bakanlığının Mezuniyet Sonrası Eğitimleri, Dünyada Ebelik Yöntemleri, Nitelikli Bir Ebelik Eğitimi, ICM’e göre Ebelik Eğitim Müfredatı, ICM’in Temel Yeterlilik Alanları, Ebelik Eğitiminde Üstünde En Çok Durulan Konular, Ebelik Eğitiminde Kognitif Beceriler ve Örnek Müfredat Programları hakkında katılımcılara ayrıntılı bilgiler verdi.

Panelin sonunda Karabük İl Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Sarı, T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkan Yardımcısı Dr. Alev Yücel, T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkan Danışmanı ve Türkiye Ebeler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Filiz Aslantekin,  T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kadın ve Üreme Dairesi Başkanı Dr. Sema Sanisoğlu ve İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Sezgin Tiryaki’ye günün anısına plaketlerini takdim ederken, Sağlık Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Eyüp Altınöz etkinliğin gerçekleşmesinde emeği geçen öğrencilere ve akademisyenlere sertifikalarını takdim etti.

Dünya Ebeler Günü Kutlaması Nida Şan konseri ile sona erdi.

 

 

 

 

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.