Dolar 18,8053
Euro 20,4336
Altın 1.164,91
BİST 5.191,83
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Karabük 6°C
Hafif Yağmurlu
Karabük
6°C
Hafif Yağmurlu
Paz 5°C
Pts 6°C
Sal 5°C
Çar 8°C

Vergili: “Asıl Tepki MHP ve Şahsımadır”

Vergili: “Asıl Tepki MHP ve Şahsımadır”
A+
A-
26.05.2014

Belediye Başkanı Rafet Vergili; KARDEMİR’de çalışan MHP Belediye Meclis Üyesi üç Müdürün görevden alınmasına çok sert tepki göstererek, “Bu bizim tarafımızdan çok iyi bir şekilde değerlendirilecektir. Biz de buna göre pozisyon alacağız. Bunun hiçbir zaman peşini bırakmayacağız. Makamlar herkese baki değildir, bu makamlar bir gün bırakılır ve gidilir onun için bu işin peşi asla bırakılmayacak” dedi

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili; KARDEMİR A.Ş.’de çalışan MHP’liBelediye Meclis Üyesi üç Müdürün görevden alınması ile ilgili olarak Tabur’daki makamında Basın toplantısı düzenledi. Yaşanan bu olaya sert tepki gösteren Başkan Vergili; “Şu anda Kardemir’de Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı çalışmakta. AK Parti yönetim kurulundan bir çok arkadaşımız çalışmakta. Şu anda AKP’den il genel meclisi üyesi seçilmiş arkadaşım Kardemir de çalışmakta. Daha önce İl Genel Meclisi Başkanlığı yapan Hüsnü Özcan bir buçuk veya iki yıl Kardemir’de çalışmakta idi. Bunların hiç birisi bugüne kadar söz konusu değildi.Buradaki asıl tepki benim gördüğüm kadarı ile, Milliyetçi Hareket Partisi ve benim şahsıma olan tutumdur” dedi.

DAHA ÖNCE BU KONU GÜNDEME GELDİ

Daha önceden bu konunun  gündeme geldiğini söyleyen Vergili; “ Belediye meclis üyelerimizin sıralaması kesinleştikten sonra Kardemir Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü tarafından bir tavır konuldu. Kardemir’den seçmiş olduğumuz üç belediye meclis üyemizi ile ilgili. Hatta partiden ve meclis üyeliğinden istifa etmeleri şeklinde telkinlerde bulunuldu bu telkin tam seçim döneminde yapıldı. Biz her zaman şunu söylüyoruz Kardemir olmasa Karabük olmazdı. Kardemir ne kadar zengin olursa Karabük o kadar zengin olur bunlar bizim başlıca prensiplerimiz. Kardemir bugüne kadar ilk defa siyasetin içinde olmuş değil. Kardemir şimdiye kadar milletvekilleri çıkartmış, bakanlar çıkartmış, işçi liderleri çıkartmış sürekli etkinliği olan bir kuruluş olmuştur tabi ki bu da çok doğaldır. Çünkü Karabük’ün ekonomik yapısının  bel kemiğini Kardemir oluşturmaktadır. Bildiğimiz kadarı ile şu anda Kardemir’de Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı çalışmakta. AK Parti yönetim kurulundan bir çok arkadaşımız çalışmakta. Şu anda AKP’den il genel meclisi üyesi seçilmiş arkadaşım Kardemir de çalışmakta. Daha önce İl Genel Meclisi Başkanlığı yapan Hüsnü Özcan bir buçuk veya iki yıl Kardemir’de çalışmakta idi. Bunların hiç birisi bugüne kadar söz konusu değildi. Buradaki asıl tepki benim gördüğüm kadarı ile, Milliyetçi Hareket Partisi ve benim şahsıma olan tutumdur. Bu bizim tarafımızdan çok iyi bir şekilde değerlendirilecektir. Biz de buna göre pozisyon alacağız. Biz bugüne kadar Kardemir’in her türlü faaliyetlerinin devam etmesi ile ilgili sürekli yanında olduk. Şu anda partimizden belediye meclis üyesi olan üç arkadaşımız mevcut işlerinde bir aksaklık yaratmış olsalar veya işlerine bir sekte vermiş olsa biz bunları zaten belediye meclis üyeliğine almazdık bende bir özel sektör işletmecisi olarak buna kesinlikle karşı olurduk. Ama Karabük ile ilgili alınacak kararlarda Kardemir’den de temsilcilerin olması bu kararların içerisinde bulunması hem Kardemir’in hem de Karabük’ün geleceği ile ilgili önemli unsurlardan birisidir. Üç belediye meclis üyesinin toplantıya katılmaları Kardemir’de ki işlerine sekte vurmaz. Bu arkadaşlarımız bugüne kadar Kardemir’e destekte bulunmuşlar çalışmış oldukları sahada Kardemir’i en iyi şekilde temsil etmiş olan arkadaşlardır. Biz bu arkadaşları, dürüstlükleri, çalışkanlıkları ve Karabük’e katkılarından dolayı tercih ettik. Yoksa biz dışarıdan alelen kişileri seçmiş değiliz. Bu arkadaşlarımızın her biri işlerinde 15-19 sene kendilerini Kardemir’e vermiş arkadaşlardır.

Ama burada bazı siyasi kişilere hoş görünmek için yapılan bu uygulamaya Milliyetçi Hareket Partisi ve şahsım olarak bu duruma en iyi şekilde karşılıkta, cevapta vereceğiz, bunun hiçbir zaman peşini bırakmayacağız. Makamlar herkese baki değildir, bu makamlar bir gün bırakılır ve gidilir onun için bu işin peşi asla bırakılmayacak. Bu tamamen siyasi bir programdır çünkü Karabük’ün veya Kardemir’in menfaati ile ilgili bir program değildir bizde gerekli tavırlarımızı ve davranışlarımızı ortaya koyacağız. Biz hiçbir şekilde Kardemir’in zararı uğramasını, Kardemir’in ekonomik bir zarara uğramasını isteyen birisi değiliz. Şu anda Kardemir yönetiminin asıl işi ekonomik program olması gerekirdi siyasi programın içerisine girdiklerine göre siyasi programın sonuçlarına da kendileri katlanacaktır.

“Kardemir yönetiminden veya genel müdüründen belediye meclis üyesi olan arkadaşlar konusunda sizlere bir uyarı yapıldı  mı? şeklindeki soruya Vergili; “Uyarılma konusunu ben çok iyi biliyorum, Kardemir’de yönetici olan bir grup geldi uyarı yapıldı. Fakat bizim belediye meclis üyesi adayı listelerimiz kesinleştikten sonra gelindi istifa etmeleri konusunda baskı yapıldı. Arkadaşlarımız istifa etmediler bu arkadaşlar özelliği olan kişilerdir. Makam ve mevkilerini çalışkanlıkları ile elde etmiş olan arkadaşlardır. Her partiden bu tür arkadaşlara teklifler gidebilir, onlarda değerlendirebilir ama hiçbir zaman yönetim ve idareden bir baskısı olamaz. Eğer Türkiye’de demokrasi varsa herkes Karabük’ün geleceğini düşünüyorsa ülkesinin geleceğini düşünüyorsa aday olabilir. Kaldı ki bu arkadaşlar memur statüsünde değildir, işçidir işçi statüsündedir bu da hoş karşılanacak bir tavır değildir. Kardemir’in programı içerisinde sadece ekonomik program olmalıdır. Siyasi program bizim programımızdır. Eğer bazı siyasilerin baskıları ile bu tür işleri yapıyorlarsa Türkiye’de siyasi konjöktörlerin ne zaman değişeceğin hiç kimse ne zaman olacağını bilemez tabiki bunların hepsine de kendileri katlanacaktır” diye cevap verdi.

KARDEMİR VE BELEDİYE ARASIBNDA PROBLEM OLMAYACAK

Yaşanan sıkıntısının şahsı ve partisi ile olduğunu, Belediye ile ilgisinin olmadığını belirten Vergili; “ Kardemir ile Karabük Belediyesinin arasında hiçbir şeklide problem olmayacak Karabük Belediyesi bu sıkıntıları her zaman çözecektir.  Benim şahsım ve partim ile ilgili her zaman problem olacaktır. Kardemir’in Karabük Belediyesi ile ilgili mevzuat dışında hiçbir zaman problemi olmayacaktır. Karabük Belediyesi Kardemir’e her zaman gerekli desteği verecektir. Biz Kardemir’in yapacağı işlerde veya Kardemir’in büyümesi gereken işlerde  belediye olarak engel olacak hiçbir durumumuz yoktur. Biz bunları profesyonel olarak birbirinden ayırabilecek bir nitelikte bir kişiyiz. Bunları da kesinlikle birbirinden ayıracağız. Karabük Belediyesinin Kardemir’e hiçbir zaman yaptırımı diye bir söz konusu değildir. Mevzuatlar çerçevesi içersinde çözülmesi gereken  problemler vardır bu problemlerin çözüleceğine inanıyorum. Ama şunu belirtmek istiyorum Kardemir’in profesyonel idarecileri siyasetin içersine girmiştir siyasi olarak ta bunların cevabını alacaktır” dedi.

CEZALAR NORMAL UYGULAMALARDIR

Karabük Belediyesinin kesmiş olduğu cezalar ile ilgili yöneltilen soruya Başkan Vergili, “Cezalar kesilmiştir, bunlar normal uygulamalardır. Şu anda Kardemir koskoca projeler yaparken, ellerinde bir projenin olması gerekir, statik değerlerin hepsinin hesaplanması gerekir, inşaat projelerinin olması gerekir. Ben inşaata başladım diye zaten bir durum söz konusu değildir.Ellerinde  bu projeler varken dahi belediyeye müracaat yapmamaktadır buda bir kusurdur buna istinaden kesilmiş bir cezadır. Biz Kardemir’e ceza kestik diye hiçbir şekilde icra uygulaması yapmadık. Başka türlü bir uygulama da yapmadık. Bizim böyle bir para tahsilatı beklentimiz de yok önemli olan Kardemir’in mevzuata uyması idi bunlarla ilgili yapılmış bir programdır. Gayet normaldir cezalar kesilebilir. Bütün işletmelere kesiliyor, bunlar tekrardan alınıyor ve belediye meclisinde değerlendiriliyor. Profesyonel bir yönetici kesilen bu cezaları belediye meclis üyelerine göndermeye hak sahibi değildir. Meclis üyesi arkadaşlarımızın kesilen cezalardan haberleri olmaz. Meclise geldiği zamanda ben inanıyorum ki kendi kurumlarını mutlak süratle savunacaklardır. Bizim bu arkadaşları Kardemir’den asıl tercih etmemizin amacı,  Kardemir’in olsun Karabük’ün genel problemleri ile ilgili daha sağlıklı görüş ortaya konulabilmesi için tercih edilmiştir. Şu anda genel müdürlük olarak Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanına siz siyaset yapmayacaksınız diyebilirmisiniz. Veyahutta AKP İl Genel Meclisi üyesine siz istifa edeceksiniz diye baskı yapmanız söz konusu mu ? Eğer bunlara yapamıyorsanız Milliyetçi Hareket Partisine yapma diye bir hakkınız yoktur. Bu işin peşi profesyonel yöneticilik bittikten sonrada bırakılmayacaktır. Her aşaması safha safha  hukuk yolu ile hesap sorulacak boyutlara taşınacaktır. . Bu Rafet Vergili, Milliyetçi Hareket Partisi ve  Kardemir arasında bir olaydır. Belediye olayları tamamen farklı bir olaydır. Görevden alınan üç belediye meclis üyesinin ekonomik kaybı olacakmı sorusuna Vergili “ Tabiki olacaktır. Onlar bu mevkilere gelebilmek için 15-19 yılın vermiş arkadaşlar görev değişikliğinde ekonomi kayıpları olacaktır. Sen bu arkadaşlara siyaset yapıyorsun diye bazı şeylerini heba edemezsin edersen de elbette bir gün bunların hesabını verir” diyerek cevap verdi

ÜYELERİMİZE HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERİRİZ

Kardemir yönetimi görev yerini değiştiren üç belediye meclis üyesine ya Kardemir,  yada belediye meclis üyeliğini tercihi yapın şeklinde bir durum söz konusu olabilir mi şeklinde soruya Başkan Vergili “ Onların öyle bir hakları yoktur. Öyle bir süre verme veya kimsenin siyasetine ipotek koyma  gibi bir hakları yoktur. O bu memlekete gelmiş profesyonel bir yöneticidir bir gün olur Karabük’ten gider. Ama meclis üyesi arkadaşlarımız Karabük’ün öz evlatlarıdır. Bu olay kısa vadeli bir olay değildir, üç yılık, beş yıllık, on yıllık bir olay değildir. Allah ömür verdikçe de peşi bırakılmayacak bir olaydır.  Biz hiçbir siyasi parti mensubumuzu yarı yolda bırakacak bir kişi değiliz. Her türlü şeklide özel sektörde, devlet sektöründe  de nerde değerlendirilmesi gerekiyorsa değerlendirmek için her türlü desteği vereceğiz” şeklinde cevap verdi.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.