enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
9,6155
EURO
11,2367
ALTIN
554,31
BIST
1.480
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Karabük
Az Bulutlu
22°C
Karabük
22°C
Az Bulutlu
Cuma Sisli
20°C
Cumartesi Sisli
20°C
Pazar Kuvvetli Sağanak
19°C
Pazartesi Yağışlı
11°C

Kurtoğlu: “Mülakat Görüntülü ve Sesli Kayıt Edilsin”

Kurtoğlu: “Mülakat Görüntülü ve Sesli Kayıt Edilsin”
REKLAM ALANI
14.10.2014
0
A+
A-

Türk Eğitim-Sen Karabük Şube Başkanı Ahmet Turgut Kurtoğlu; MEB İdareci atamalarında yeni sürece göre 16-23 Ekim tarihleri arasında münhal 64 kadro için sıralamaya giren 192 aday ve daha önceki yıllarda müdürlük sınavı kazanan 17 kişinin Milli Eğitim Müdürlüğünde oluşturulan komisyon tarafından mülakata tabi tutulacağını belirterek, kurulacak komisyonun tarafsız kalmayacağını bildikleri için bu mülakatın görüntülü ve sesli kayıt altına alınması için Valiliğe müracaat ettiklerini söyledi

Türk Eğitim-Sen Karabük Şube Başkanı Ahmet Turgut Kurtoğlu, 16-23 Ekim tarihleri arasında münhal 64 kadro için sıralamaya giren 192 aday ve daha önceki yıllarda müdürlük sınavı kazanan 17 kişinin Milli Eğitim Müdürlüğünde oluşturulan komisyon tarafından mülakata tabi tutulacağını belirterek,  bu mülakatın görüntülü ve sesli kayıt altına alınması için Valiliğe müracaat ettiklerini söyledi

Kurulacak komisyonun tarafsız kalmayacağını bildikleri için böyle bir yola başvurduklarını ifade eden Kurtoğlu, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Kamuoyunun malumu olduğu üzere Ağustos ayı sonu Eylül ayı başı itibari ile,14 Mart 2014 tarih ve 28941 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Millî Eğitim Temel Kanunu ve bu kanuna dayanılarak çıkarılan yönetmelik gereği yapılan MEB okul müdürleri değerlendirilmesinde ilimizde milli eğitim komisyonu tarafından yapılan haksızlıkları ve hukuksuzlukları dile getirmiştik. Girişimlerimiz sonucu sorumlular hakkında Hem Cumhuriyet Savcılığı ön inceleme başlatmış, hem de Karabük Valiliği tarafından idari soruşturma için muhakkik tayin edilmiş bulunmaktadır.

MEB idareci atamalarında yeni sürece göre 16-23 Ekim tarihleri arasında münhal 64 kadro için sıralamaya giren 192 aday ve daha önceki yıllarda müdürlük sınavı kazanan 17 kişi Milli Eğitim Müdürlüğünde oluşturulan komisyon tarafından mülakata tabi tutulacaktır. Şimdiden kimlerin liste yaptığı, kimlerin müdür yapılacağı gerek eğitim çalışanları arasında gerek Karabük kamuoyunda konuşulmaktadır. Kurulacak komisyonun tarafsız davranmayacağını davranamayacağını gayet iyi biliyoruz. Bu yüzden aşağıdaki hukuki delilleri de gerekçe göstererek Karabük Valiliğinden mülakatın görüntülü ve sesli olarak kayıt altına alınmasını talep ettik.

Bütün bu girişimlerimizden sonra aksinin yapılmasının hak yenmesinin ve hukuk tanımazlığın suç ortaklığı anlamına geleceğinin bilinmesini isteriz.”

Türk Eğitim-Sen tarafından Valilik makamına verilen müracaat dilekçesi şöyle:

“16-23 Ekim Tarihleri arasında ilimizde yapılacak olan İlk defa ve Yeniden Okul müdürlüğüne atanacakların  mülakatı ile ilgili talep ve çekincelerimiz

Bilindiği üzere Sözlü sınavlar ile ilgili  Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulunun YD. İtiraz No: 2008/774 numaralı vermiş olduğu karara göre sözlü sınavda adayın sorulara verdiği yanıtların teknolojik imkânlardan yararlanarak sesli ve görüntülü kayıt altına alınmasının gerekli olduğu belirtilmiştir. Danıştay Onikinci Dairesi verdiği kararda, sözlü sınav komisyon üyelerinin her biri tarafından değerlendirme yapılarak tutanağa bağlanmış soruların ve yanıtlarının neler olduğunun, bu yanıtlara komisyon üyelerince takdir edilen notun gerekçeleriyle ortaya konulmamış olması ve ayrıca sözlü sınavda verilen yanıtların teknolojik imkânlardan yararlanarak sesli ve görüntülü kayıt altına alınmaması nedenleriyle davacının sözlü sınavda başarısız sayılmasına ilişkin işlemi hukuka uygun bulunmamıştır. Sözlü sınavın sesli ve görüntülü kayıt yapılmak suretiyle gerçekleştirilmesi günümüzde mümkün olduğundan bu imkânın kullanılmamasının hukuk devleti ilkesinin sağladığı güvenceyi zedelediğinden bahsedilmektedir.

Bu çerçevede yapılacak olan mülakatta Sözlü ve görüntülü kayıt imkânı vardır. Ayrıca komisyon üyelerinin soru ve cevaplarının tutanağa geçirilmesi, komisyon üyelerince takdir edilen notun gerekçelerinin ortaya konulması, mülakat öncesinde soruların ve cevaplarının hazırlanmış olması gerekmektedir.

16-23 Ekim tarihleri arasında yapılacak olan okul müdürlükleri ”Mülakatları “sınavlarında aranan kriterler yönetmelikler ile belirlendiğine göre geriye kalan husus, mülakat merciinin adaylara eşit ve tarafsız yaklaşıp yaklaşmadığı, sonuç gerekçelerinin somut değerlendirmeyi esas alıp almadığı ve de kendilerine verilen takdir hakkının hukuka ve kamu yararına uygun olarak kullanılıp kullanılmadığıdır. Nitekim İdare Mahkemeleri ve Danıştay da kararlarında; mülakat sınavlarında, yönetmeliklerde belirtilen kıriterlere uyulup uyulmadığının, verilen puanların somut gerekçelere dayanıp dayanmadığının, takdir yetkisinin objektif değerlendirmeyi kapsayıp kapsamadığının idari yargılama sürecinde değerlendirilmesi ve buna göre karar verilmesi gerektiğini açıkça belirtilmektedir. Takdir edileceği üzere İdareye yönetmelikler ile verilen takdir yetkisi elbette idarenin sınırsızca kullanabileceği bir yetki olmayıp “bağlı” bir yetkidir. Dolayısı ile idare takdir yetkisini kullanırken bağlı yetki çerçevesinde kalacaktır.  Bu açıklamalar ışığında  “takdir yetkisini usulüne uygun olarak kullanıp kullanmadığı” hususunun mahkemeler huzurunda tartışılmaması ve objektifliğin bertaraf edilmemesi adına 16-23 Ekim Tarihinde yapılacak mülakatlarda Sözlü ve görüntülü kayıt imkânından faydalandırılmasını, komisyon üyelerinin soru ve cevaplarının tutanağa geçirmesini, komisyon üyelerince takdir edilen notun gerekçelerinin ortaya konulmasını, mülakat öncesinde soruların ve cevaplarının hazırlanmış olmasını talep ederiz.

Ayrıca ilimizde 1-2 Eylül tarih itibari ile müdürlük görev süresinin aynı eğitim kurumunda uzatılması ile ilgili Milli Eğitim Müdürlüğü komisyonu tarafından yapılan puanlamalarda yapılan yanlışlıklar hem yerel hem de ulusal basında yer almış olup Valiliğiniz tarafından da konu ile ilgili olarak soruşturma talebimiz üzerine muhakkik tayin edilerek soruşturma açıldığı gerçeği de ortadadır. Yine aynı hususta Karabük Cumhuriyet Savcılığına ilgili şahısların taraflı davrandığına ve görevlerini kötüye kullandıkları hakkındaki suç duyurumuzla ilgili işlemler de halen devam etmektedir.Bütün bunlar göz önüne alındığında 1-2 Eylül tarihinde puanlamaları yapan şahısların yer alacağı bir komisyonun o tarihte görev sürelerini uzatmadıkları okul müdürleri için 16-23 Ekim tarihleri arasında ki komisyonda tarafsız davranmayacakları konusunda gerek eğitim çalışanları arasında, gerek kamuoyunda, gerekse mülakata girecek adaylar arasında ciddi kuşkulara sebep olmaktadır. Bu nedenler degöz önüne alınarak  komisyonun tarafsız kişilerden (herhangi bir sendikaya üye olmayan)oluşturulması ve mülakatların yukarıda arz ettiğimiz şekilde elektronik ortamda görüntülü olarak kayıt altına alınması hususunda gereğinin yapılmasını arz ve talep etmekteyiz.”

 

 

 

 

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.