Dolar 18,5682
Euro 18,1806
Altın 990,76
BİST 3.266,76
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Karabük 18°C
Hafif Yağmurlu
Karabük
18°C
Hafif Yağmurlu
Sal 19°C
Çar 20°C
Per 20°C
Cum 20°C

Aksoy’dan Değerlendirme

Aksoy’dan Değerlendirme
https://www.karabukpostasi.com/wp-content/uploads/2022/07/eksr.jpg
A+
A-
10.06.2014

Safranbolu Belediye Başkanı Necdet Aksoy, AB ve BAKKA Projeleri ile ilgili olarak düzenlediği basın toplantısında Belediyenin çalışmaları ve yeni yapacakları projelerle ilgili de açıklamalarda bulundu

Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy, Avrupa Birliği (AB) ve Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) Projleri ile ilgili olarak bilgilendirme toplantısı düzenledi.  Toplantıda Belediyenin çalışmaları ve yeni yapılacak olan projelerle ilgili olarak olarak da açıklamalarda bulunan Başkan Aksoy, seçimlerin ardından ikinci döneme hızlı bir başlangıç yaptıklarını belirterek, “ Geçtiğimiz yıllardan AB projelerine kalkınma ajansının projelerine büyük önem verdik. Geçtiğimiz yıl Avrupa ülkelerinde giyim sektöründe kullanılan proje finanse edildi, belediyemizin görevlendirdiği 16 bayan katılımcı yurt dışına giderek giyim sektöründe kullanılan tasarım programı kapsamında araştırmalarda, örgün eğitimlerde bulundular. İkinci projemiz olarak ipek kozasından hediyelik eşya öğrenimi konusunda İtalya’ya göndererek nakış konusunda el becerileri geliştirildi. Buda başarılı şekilde sonuçlandırıldı. Geçtiğimiz hafta içerisinde Safranbolu’nun turistlik yer olması nedeniyle gastronomi alanında çeşitliliği artırmak için Avrupa mutfağı projesi yapmıştık. Projenin sahibi olarak Safranbolu Meslek Lisesini gösterdik. Belediye takibini üstlendi. Ulusal Ajans tarafından desteklendi. 15 bayan kursiyeri Polonya’ya ardından 15 bayanı Almanya’ya gönderdik” dedi.

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı’na projeler sunduklarını ve projelerin kabul edilerek hayata geçirildiğini ifade eden Aksoy, “Safranbolu Belediyesi hibe destekleri alma konusunda BAKKA ile çalışma yapmakta. Geçtiğimiz seçim öncesinde açılışını yaptığımız 18 Mart Safranbolu Kent Parkın projesine BAKKA’dan destek aldık. Bu destek 690 bin TL, proje çalışmaları tamamlandı. Bizim için önemli bir kaynaktı. Belediyemizin personelinin mesleki açıdan eğitilmesi amacıyla teknik destek projesine katkı alındı. Personel bir hafta süreyle kendi çalışma alanlarıyla ilgili bilgilendirildi. 2014 yılında da projelerimiz devam edecek. BAKKA konusunda yapmış olduğumuz iki önemli çalışma var. Bunlar sözleşme aşamasında” dedi.

PAZAR YERİNİN ÜSTÜ KAPATILACAK

Pazar yerinin üstünün kapatılması ile ilgili çalışmaların başladığını ifade eden Aksoy; “Safranbolu’da 2014 yılı içerisinde yapmayı planladığımız iki konu var. Seçim döneminde de maalesef çok gündeme getirilen pazar yerinin üstünün kapatılması. Arkadaşlarımız yoğun şekilde çalışıyor. Pek çok üst örtüsü yerinde incelendi. Safranbolu’nun güzelliklerine yeni bir güzellik katacak üst örtüsü modeli geliştirildi. Teknik çalışmaları devam ediyor. Yıl sonuna kadar ihalesini yaparak pazarın üstünü tamamen kapatmak. Bir kaç alternatifi düşünüyoruz. Haftanın bir günü kullanmak için değil her günü kullanmak için çoklu kullanıma imkan sunmak istiyoruz” dedi.

BELEDİYE VE KAYMAKAMLIK BİNASI YAPILACAK

Başkan Aksoy, Safranbolu estetiğine uygun bir şekilde Belediye ve Kaymakamlık binasını yapılacağını belirterek, “Safranbolu Belediyemizin içinde bulunduğu bina ve kaymakamlık binası maalesef bugünün ihtiyaçlarına karşılık verebilecek hem büyüklükte hem yapı stiline sahip değil. Pek çok misafirimi bu binada ağırlamakta sıkıntı çekiyorum. İlk gelenlerin Safranbolu’ya böyle bir belediye binası yakıştıramadıklarına şahit olmaktayım. Safranbolu’nun estetiğini yansıtacak bir bina yapmayı arzu ediyoruz. Kaymakamlık binası da deprem testinden geçmedi, binanın yıkılarak ya da güçlendirilerek yeniden yapılması söz konusu. Amacımız şimdi ki Karayollarının olduğu yerde hem belediye binasını hem de kaymakamlık binasını aynı noktada yapmak. 22 dönümlük bir arazi var. Kaymakamlık, belediye binasını Safranbolu’nun girişinde insanları karşılayacak. Bu konuda girişimlerimiz başladı. Bu sene içerisinde nihai sonuca ulaştırıp arazilerin bizlere devri konusunda başarı elde ederiz. Kireç ocağı mevkiinde bulunan üst geçici Safranbolu girişi kapısı olarak yeniden dizayn etme projemiz var. Projeyi karayollarına sunduk, karayolları çalışmalara başlayacak. Bu projeye izin verilirse yıl içerisinde bunu tamamlamayı hedeflemekteyiz” dedi.

500 KİŞİLİK ÖĞRENCİ YURDU YAPILACAK

Safranbolu’ya Öğrenci Yurdu yapılması ile ilgili de bilgi veren Aksoy; “Safranbolu’ya yurt yapılması konusu var. Gayzabaşı’na yakın noktada 500 kişilik öğrenci yurdu yapılması planlanmakta. Bu konuda arazi tahsisleri tamamlandı. Plan çalışmaları tamamlandı. TOKİ projesini hazırlıyor. Proje biter bitmez hemen ihalesini yapacak. TOKİ başkanını ziyaret ettim. Kendiside talimat vererek ihale yapılması konusunda talimat verdi. Önümüzdeki günlerde oranın ihalesi yapılarak inşaat çalışmaları başlayacak” dedi.

TOKİ, 500-600 KONUT DAHA YAPILACAK

TOKİ’nin 500-600 tane daha konut yapacağını söyleyen Başkan Aksoy; “550-600 kont yapılması konusunda resmi yazıyı yazdık, TOKİ uygun olup olmadığını ilgili kurumlara sordu. Bunlar bir an önce tamamlanarak yıl sonuna kadar kura çekilecek hale getirmek istiyoruz. Yazıköy konutlarının kura çekim töreninde söz vermiştik ‘sosyal konut yapmaya devam edeceğiz’ demiştik. O sözümüzün gerçekleştirmek için çalışmalar hızlı yürütülüyor. Kirkille bölgesinde kollar sıvandı” şeklinde konuştu.

ARITMA TESİSİ

Arıtma Tesisi ile ilgili de bilgi veren Aksoy; “Biz bir yıl boyunca arıtmayı kullandık. Safranbolu ve Karabük Belediyesi olarak elimizde veriler var. O arıtmanın üretmiş olduğu suyun yüzde 10’unu kullandığını gösteriyor. Bir yıl boyunca arıtma sisteminin üretmiş olduğu sudan yüzde 10 kullandık. Yüzde 90 Karabük kullanmış. Biz yüzde 10’unu ödemeliyiz. Kullanım hakkımız yüzde 36’ya kadar kullanma hakkı var. Rafet Beye de teşekkür ediyorum, bu gerekçemizi haklı buldu, gerçek bu” dedi.

DOĞALGAZ ÇALIŞMASI

Doğalgazın çarşıya inmesiyle ilgili üç senedir yazışmalara devam ettiklerini anlatan Başkan Aksoy; “ Aşama aşama Koruma Kurulu bir noktaya geldi. Bu Cuma günü yeni bir kurul toplantısı var, nihai karar oradan çıkacak. Bu sene içerisinde KARGAZ kazı çalışmalarına başlayacak. Kışın yaptığımızda çamur oluyor, yazın yaptığımız turizm oluyor. Bu sıkıntıyı 3-4 ay çekip tamamlamak hedefindeyiz. Safranbolulu hemşerilerime çağrıda bulunuyorum. doğalgaz, ekonomik bir rahatlık, kendiniz bina olarak kömürle ısınıyorsunuz, çevrenizi rahatsız ediyorsunuz. Gürültüden rahatsız olunca polisi, kokudan rahatsız olunca belediye, kömürden rahatsız olunca belediye aranmaya başlanıyor. Bu konuda yaptırımlara başlayacağız. Özellikle bu yaz Safranbolu’da doğalgaz alabilir durumda olan siteler başta olmak üzere ikaz etmek istiyorum. Doğalgaz kullanmaya başlayınız. Çevrenizdeki insanlar sizden rahatsız” dedi.

SANAYİ ESNAFI PROVOKE EDİLDİ

Sanayi esnafının seçim döneminin son 15 gününde provoke edildiğini anlatan Aksoy, “Her hafta başı Pazartesi günü sanayide dua vardır. Her esnaf o duaya katılır, o dua sonrası oradan en son ben ayrılırım. Sanayinin kalkması konusu gündeme gelmedi, böyle bir endişe korku yoktu. Seçimlere 15 gün kala bir arkadaşımız ‘sanayinin geleceğinden endişe ediyoruz’ çıkışıyla söylem yayarak sanayi esnafının kafasında soru işaretleri uyandırılmaya çalışıldı. Seçim bitti ben yine sanayiye gidiyorum. Sanayinin kalkacağı ya da farklı yere taşınacağı konusunda bir gündem maddesi yok. Niye çünkü seçim bitti. Böyle bir şey zaten yoktu, seçim döneminde provoke ediliyordu. İddia sahipleri tekrar yuvalarına çekildi. İftiraları ile yine baş başa kaldılar” diye konuştu.

 

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.