enflasyonemeklilikötvdövizakpchpmhp
DOLAR
8,7179
EURO
10,4032
ALTIN
497,62
BIST
1.411
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Karabük
Gök Gürültülü
29°C
Karabük
29°C
Gök Gürültülü
Cuma Gök Gürültülü
29°C
Cumartesi Gök Gürültülü
29°C
Pazar Sağanak Yağışlı
30°C
Pazartesi Gök Gürültülü
29°C

2/B’de Verilen 6 Aylık Ek Süre 1 Eylül’de Doluyor

2/B’de Verilen  6 Aylık Ek Süre 1 Eylül’de  Doluyor
REKLAM ALANI
23.06.2014
0
A+
A-

2/B kullanıcıları için verilen  6 aylık ek süre 1 Eylül 2014 tarihinde doluyor. Ayrıca yine 6292 sayılı Kanun uyarınca Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Satışı için tanınan başvuru süresinin de aynı geçici madde ile 1 yıl daha uzatıldığı bildirildi.

Konuyla ilgili olarak Karabük Defterdarlığından yapılan açıklama şöyle:

“31/12/1981 tarihinden önce bilim ve fen bakımından orman niteliğini tam olarak kaybetmiş olan ve 6831 sayılı Kanununun 2/B maddesi uyarınca Hazine adına orman sınırları dışına çıkarılan arazilerin kullanıcılarına satışına ilişkin 6292 sayılı Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi Ve Hazine Adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi İle Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkında Kanun 26.04.2012 Tarihli ve 28275 Sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

Kamuoyunda 2/B olarak bilinen 6292 sayılı Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi ve Hazine Adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi ile Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkında Kanun’a getirilen geçici bir madde ile hakkını kaybeden kullanıcılara 2 defa ek süre verilmişti.

01/03/2014 tarih ve 28928 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 6527 sayılı Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’un 22. Maddesi uyarınca, zamanında başvuru yapmayan ya da tebligatlarını aldıktan sonra verilen süre içerisinde ödeme işlemini tamamlamayan 2/B kullanıcıları için yeniden başvuru imkanı tanınıyor.

6292 sayılı kanuna eklenen geçici maddeye göre, başvuru süresi içerisinde idareye başvurmadığı ya da tebligatı aldıktan itibaren 3 ay içerisinde ödeme yapmadığı gerekçesiyle hakkını kaybetmiş olan 2/B kullanıcıları için 6 aylık ek süre verilmektedir. Ayrıca yine 6292 sayılı Kanun uyarınca Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Satışı için tanınan başvuru süresi de aynı geçici madde ile 1 yıl daha uzatılmaktadır.

Bu kapsamda; 2/B taşınmazlarına ilişkin satış bedeli; başvuru yapmayanların Kanunda belirtilen sürenin son gününü izleyen üç aylık sürenin bittiği günden itibaren, başvuru yapıp süresinde satın almayanların Kanunda belirtilen ödeme süresinin son gününü izleyen günden; ödeme yapmak amacıyla idareye başvurulduğu güne kadar geçecek süre için Türkiye İstatistik Kurumunun her ay için belirlediği tüketici fiyatları endeksi aylık değişim oranlan (TÜFE) toplamında artırılarak hesaplanacaktır.

Buna göre; İlimiz Merkezinde Defterdarlığımız Milli Emlak Müdürlüğünde, İlçelerimizde ise Malmüdürlüğü Milli Emlak Servislerinde müracaatların alınmasına kanunda belirtilen süreler çerçevesinde devam edilmektedir.

Vatandaş ile devlet arasında uzun zamandır süren hukuki ihtilafların çözümlenmesini, vatandaşların kullandığı taşınmazların tapularını edinebilmesini ve bu alanlardaki çarpık kentleşme sorunlarının önüne geçilmesini hedefleyen 2/B Kanununa eklenen bu geçici madde, çeşitli nedenlerle hakkını kaybetmiş olan kullanıcılar için önemli bir fırsat olacaktır.

Başvuru ve ödeme süreleri: “01.03.2014-01.09.2014 tarihleri arası

Başvuru Yapılabilecek Yerler; Karabük Defterdarlığı Milli Emlak Müdürlüğü

Başvuru Sırasında Gereken Belgeler; Başvuru dilekçesi, (Dilekçe örneği Defterdarlığımız ve Milli Emlak Genel Müdürlüğü internet Sitesinde bulunacaktır.), Nüfus cüzdanı fotokopisi,

Son 5 (beş) yıl için ödenmiş ecrimisil bedelleri varsa buna ilişkin belge,  Kanuni mirasçılardan veraset ilamı belgesinin onaylı örneği. Akdi haleflerden Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra düzenlenmiş hak sahibi veya Mirasçılardan alınmış noter tasdikli yazılı muvafakat, Tüzel kişiler için ayrıca gayrimenkul tasarrufuna izinli olduğunu ve temsilcisini gösterir yetki belgesi.”

 

 

REKLAM ALANI
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.