Karabük Postası
Karabük Postası

Yenice Belediyesi 59 Yaşında

Yenice Belediyesi’nin 59 ncu kuruluş yıldönümü münasebetiyle Yenice Belediye Başkanı Zeki Çaylı, bir mesaj yayınladı. Çaylı, 28 Şubat 1962 tarihinde kurulan ve 59 yaşını dolduran Yenice Belediyesi’nin ilçeye kazandırılan çoğu hizmetin gelmesine vesile olduğunu dile getirdi. Çaylı, açıklamasında şöyle dedi: “ 28 Şubat 1962 tarihinde kurulan Yenice Belediyesi, 59 yılı geride bıraktı. Bu dönemlerde ilçemize […]

01 Mart 2021 - 9:54 'de eklendi ve 559 kez görüntülendi. A+A-

Yenice Belediyesi 59 Yaşında

Yenice Belediyesi’nin 59 ncu kuruluş yıldönümü münasebetiyle Yenice Belediye Başkanı Zeki Çaylı, bir mesaj yayınladı.

Çaylı, 28 Şubat 1962 tarihinde kurulan ve 59 yaşını dolduran Yenice Belediyesi’nin ilçeye kazandırılan çoğu hizmetin gelmesine vesile olduğunu dile getirdi.

Çaylı, açıklamasında şöyle dedi:

“ 28 Şubat 1962 tarihinde kurulan Yenice Belediyesi, 59 yılı geride bıraktı. Bu dönemlerde ilçemize birçok kalıcı hizmet kazandırıldı. Yenice Belediyesi, çalışanı ile Yenice’nin en çok istihdam sağlayan bir kurumudur.

Yenice Belediyesi’nin kuruluşundan bugüne görev yapmış belediye başkanlarımızı, belediye meclis üyelerimizi, işçi ve memurlarımızı şükran ile anıyor, ebediyete intikal etmişlere Allah’tan rahmet, hayatta olanlara sağlıklı, sıhhatli bir yaşam diliyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm hemşehrilerime sevgi, saygı, selam ve muhabbetlerimi sunarım “ dedi.

1950’lili yılarda Sabri Akay ve arkadaşları tarafından kurulması girişimlerine başlanan Yenice Belediyesi, İsmet İnönü’nin Başbakanlığı döneminde 28 Şubat 1962 tarihinde Bakanlar Kurulu kararı ile kuruldu.

1950’lili yıllarda yapılan girişimlerin sürekli engellenmesi belediyenin kuruluşunu geciktirdi.

27 Kasım 1963 yılında yapılan ilk seçimde CHP’den Sabri Akay büyük oy farkıyla Belediye Başkanlığına seçildi. Bu seçimde 12 kişilik belediye meclisi de şu kişilerden oluştu. Ahmet Meşebaşı, Ali Ziya Karadayı, Kazım Güven, Hasan Beşevli, Kani Erdem, Mehmet Karmil, İbrahim Akça, Mustafa Tatar, Ali Rıza Karakırık (CHP), Kazım Mirza,  Mustafa Şeker ve Yaşar Müsellim (AP).

Belediye kurulur kurulmaz büyük bir şevkle çalışmalara başlandı. Bucağın temel sorunlarının çözülmesi çabaları ortaya konuldu. Mahallelerde yeni yolların açılması çalışmalarına hız verildi. Bugün, mahallelerdeki yayla olan gibi yollar o günkü çalışma hevesiyle bir bir açıldı.

Belediyenin kurulmasından sonra 12 seçim yapıldı. Sabri Akay 14, Erol Yirmibeş 18, Osman Mısırlı ve Mustafa Akay 5 yıl görev yaptılar. Mevcut belediye başkanı Zeki Çaylı ise 2009, 2014 ve 2019 seçimlerinde iş başına getirildi.

Yenice’nin gelişip, serpilmesinde belediyenin çabalarının yanında, Almanya’da yaşayan yurttaşlarımızın katkıları da önemli bir yer tutar. Almanya’da çalışan yurttaşlarımızın, Yenice’nin gelişmesine, kalkınmasına yönelik çabaları yadsınamaz.

Kurulduğu günden bu yana 12 seçim geçiren Yenice Belediyesi’nde 5 kişi seçimle, üç kişide atamayla başkanlık yaptılar. Seçimle gelen başkanlardan Sabri Akay   İsmet İnönü ve Bülent Ecevit tarafından kurulan koalisyon hükümetlerinin yaklaşık iki yıllık döneminde, Erol  Yirmibeş Süleyman Demirel ve Tansu Çiller tarafından kurulan hükümetlerinin yaklaşık 6 yıllık döneminde başkanlıklarını yürüttüler.

Yenice Belediyesi tarihinde iki kişi tek başına hükümet kuran kendi partileri zamanında belediye başkanlığı yapma şansını yakaladılar. Bunlardan ilki Turgut Özal tarafından büyük bir çoğunlukla kurulan   ANAP Hükümeti döneminde Osman Mısırlı oldu. İkincisi ise meclisin üçte iki çoğunluğuna sahip Recep Tayyip Erdoğan’ın kurduğu AKP Hükümetleri döneminde mevcut Başkan Zeki Çaylı oldu. Zeki Çaylı üç dönemdir (son dönem Cumhur İttifakı)  partisinin iktidarında görev yapmakla şanslı bir konuma sahip oldu.

Seçimle gelen belediye başkanlarından en şanssız olanı ise Mustafa Akay oldu. Mustafa Akay, çok güçlü bir iktidar partisinin yoğun baskısı ve engellemeleri ile hizmet yapma çabasını gösterdi.

Bugüne kadar yapılan seçimlerde 124, ara seçimde de 12 olmak üzere toplam 136 kişi   belediye meclis üyeliğine seçildiler. Yedeklerden gelenlerle bu sayının 150’i civarında olduğu sanılıyor.

Yenice Belediyesi’nin kuruluşundan bugüne yüzlerce işçi ve memur Yenice’ye hizmet etme çabasında oldu. Yenice Belediyesi’nden sigorta numarası alan   işçi sayısının ise binleri bulduğu görülüyor.

Yenice Belediyesi’nin kuruluş günü kutlamaları ise ilk kez Mustafa Akay’ın Belediye Başkanlığı döneminde oldu. Bu kutlamalarda gece-gündüz çeşitli etkinlikler, toplantılar, konferanslar yapıldı. Eski belediye başkanları ve belediye meclis üyeleri bir araya getirildi. Bu uygulama 2009 seçimlerinden sonra kaldırıldı.

 

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Atık malzemeler toprağa karışmasın diye ...

Karabük’te evsel atıklar ile plastik, cam, karton gibi ambalaj atıkları diğer çöplerden ayırıp toplayan apartman görevlisi Mehmet Şık, ...

HAYATINI ENGELLİLERE ADAYAN BAŞKAN

Türkiye Sakatlar Derneği Karabük Şube Başkanı Muhittin Yılmaz, üyelerinin sorunlarını giderme yolunda engel tanımıyor. Üyelerinin kurum...

Tüfekle vurulan 2 leylek tedavi altına a...

Yenice ilçesine bağlı Şirinköy Köyü’nde tüfekle vurulmuş halde bulunan 2 leylek tedavi altına alındı. Edinilen bilgiye göre ilçeye bağl...

Kesici , Safranbolu Esnaf Odası Başkanlı...

Safranbolu Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın 4 Mayıs’ta yapılacak olan kongresinde Osman Kesici Başkan adaylığını basın toplan...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Atık malzemeler toprağa k...

Karabük’te evsel atıklar ile plastik, cam, karton gibi ambal...

HAYATINI ENGELLİLERE ADAY...

Türkiye Sakatlar Derneği Karabük Şube Başkanı Muhittin Yılma...

Tüfekle vurulan 2 leylek ...

Yenice ilçesine bağlı Şirinköy Köyü’nde tüfekle vurulmuş hal...

Kesici , Safranbolu Esnaf...

Safranbolu Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın 4 Mayıs̵...

KARDEMİR’de “...

Karabük Demir ve Çelik Fabrikalarında (KARDEMİR), Eğitim ve ...

 KBÜ’de “2. Kazakis...

Karabük Üniversitesi’nde “2. Kazakistanlı İlahiyat Öğrencile...

Kazakistan Büyükelçisi Sa...

Bir dizi ziyaretler ve etkinlikler için Karabük’e gelen Kaza...

Karabük Mart ayında tarih...

Şubat ayında 68 ülkeye ihracatın yapıldığı Karabük’te, Mart ...

Karabük Barosu’nun yeni B...

Karabük Barosu’nun 14. Olağan Genel Kurulu’nda 102 üyenin oy...

Kara saplanan otomobildek...

Ovacık ilçesine bağlı Beydili köyünde karda mahsur kalan ara...

Safranbolu HABERLERİ
karabük haber