Karabük Postası
Karabük Postası

Uluslararası Bilim Günleri Sona Erdi

4 Gündür aralıksız süren 5. Uluslararası Bilimtey Bilim Günleri’nin son günü; yine birbirinden değerli konukların telekonferans ve konferansları eşliğinde gerçekleştirilerek son buldu. Hamit Çepni Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen oturumlara; Rektörümüz Prof. Dr. Burhanettin Uysal, Üniversitemiz Dekanları ve Müdürlerimiz, KARDEMİR A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Metin Altan, Akademik Personelimiz ve öğrencilerimiz katıldı. Öğleden önce tek oturum şeklinde gerçekleştirilen […]

09 Mayıs 2014 - 14:47 'de eklendi ve 291 kez görüntülendi. A+A-

Uluslararası Bilim Günleri Sona Erdi

4 Gündür aralıksız süren 5. Uluslararası Bilimtey Bilim Günleri’nin son günü; yine birbirinden değerli konukların telekonferans ve konferansları eşliğinde gerçekleştirilerek son buldu.

Hamit Çepni Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen oturumlara; Rektörümüz Prof. Dr. Burhanettin Uysal, Üniversitemiz Dekanları ve Müdürlerimiz, KARDEMİR A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Metin Altan, Akademik Personelimiz ve öğrencilerimiz katıldı.

Öğleden önce tek oturum şeklinde gerçekleştirilen telekonferansta öğrencilerimiz NASA’da Bilgisayar Teknolojisi Yardım Hizmetleri Program Ofisi Program ve Proje Ofisi Başkanı Pınar Moore ile video konferans gerçekleştirdiler. Sayın Moore’ın zengin bilgilerinden faydalanan öğrencilerimiz NASA ve NASA’nın Yapısı, Kimler NASA’da Çalışabilir, NASA’da Yürütülmekte Olan Proje’ ler, Uzay İstasyonları, Astronotların Uzay Boşluğunda Karşılaştıkları Sorunlar, Beyin ve Sinir Sistemleri ve Kemik İncelemeleri Konusunda Yapılan Çalışmalar, Uzay İstasyonlarında Elektrotlarla Yapılan Ölçümler hakkında kendilerinden ayrıntılı bilgiler aldılar.

Öğleden sonraki oturumun ilk konferansı; Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cihan Saçlıoğlu tarafından “Büyük Patlama” başlığı altında gerçekleştirildi. Sayın Saçlıoğlu sunumlarında; Ünlü Filozofların Büyük Patlama Konusundaki Düşünceleri, Büyük Patlama Delilleri, Quantum Fiziği,  Elektron Proton ve Nötronların Birbirleriyle İlişkisi, Evrenin Yapısı ve Kozmolojik Büyük Patlama Delilleri konularından bahsederek; kendilerine plaket ve hediyesini Üniversitemiz Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkan Yardımcısı Doç. Dr. İsmail Rakıp Karaş takdim etti.

Öğleden sonraki oturumun ikinci konferansı; ‘Sosyal Medya ve Son Kullanıcıya Yönelik Tehditler ve Siber Güvenlik’ konusu ile Comodo Şirketi Bilişim Güvenliği Takım Lideri Barkın Kılıç tarafından gerçekleştirilirken Sayın Kılıç sunumlarında: Sosyal Medya Nedir? Sosyal Medya İstatistikleri, Güvenlik Riskleri Nelerdir, Paylaşılan Bilgiyi Kimler Takip Ediyor, Sosyal Medya Saldırı Vektörleri, Sosyal Medya Üzerinden Kullanıcılara Yapılan Saldırılar ve Sahte 3. Parti Uygulamalar hakkında bilgiler vererek, kendisine plaket ve hediye takdimini Üniversitemiz Bilimtey Bilim Kulübü Başkanı Mehmet Tankül takdim etti.

“Karabük Üniversitesi’nde böylesine güzel bir organizasyonun gerçekleştirilmesinden çok mutlu oldum ve davetleriniz için sizlere çok müteşekkirim.” diyerek Telekonferans yöntemiyle sunumunu gerçekleştiren öğleden sonraki oturumun üçüncü konuşmacısı, NASA’nın Ay Çıkılmasını  Boğaziçi Üniversitesi Makine Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüsnü Arsev Eraslan sunumlarında; ‘Türkiye’nin İlk Nükleer Santrali’ başlığı altında, Newton Fizik Yasaları, Tümleşik Bileşik Yaklaşması, Apollo Geri giriş 1969, Marmara Tsunami, ve Sayısal Uçuş Yöntemi Kuralından bahsederek sunumlarının sonunda katılımcıların sorularını cevaplandırdı.

“Bugün burada aslında alkışları siz hak ediyorsunuz.” diyerek sözlerine başlayan Jandarma Binbaşı İletişim Uzmanı aynı zamanda da ‘Külahıma Anlat’ kitabının yazarı Emrah Akçay öğleden sonraki oturumun dördüncü konferansını, ‘Söz Sanatı ve Yalan Tespiti’ konusu ile gerçekleştirdi. Eğlenceli sunumu ile katılımcıları güldürürken düşündüren Sayın Akçay’a plaket ve hediyelerini KARDEMİR A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Metin Altan takdim etti.

Son oturumdan önce 5. Uluslararası Bilimtey Bilim Günleri’nin kapanış konuşmasını gerçekleştiren Üniversitemiz Bilimtey Bilim Kulübü Başkanı Mehmet Tankül; “Aslında 5. Uluslararası Bilimtey Bilim Günleri bir yıllık bir çalışmanın ürünü gibi gözükse de, bizler 5 senelik bir çalışmanın, emeğin, özverinin ve azmin meyvesini bugün almış bulunmaktayız. Bizler Kulüp ve Kulüp Yönetimi olarak güçlü bir takımız ve bu zamana kadar ki çizmiş olduğumuz vizyonumuz şöyledi. Her yıl bir önceki etkinliğimizin daha iyisini yapmak için beraber bu yola çıkmıştık, eğer daha iyisini yapamazsak bir daha böyle bir etkinlik düzenlemeyecektik. Ben 4 gün boyunca almış olduğum tepkilerden ve katılımdan bu yıl daha iyi bir etkinliğe imzamızı attığımızı düşünüyorum. Bu sebeple de bugün bu başarının haklı gururunu yaşıyorum. Gerçekleştirmiş olduğumuz etkinlik bir ekip işi Bilimtey Bilim Kulübü olarak biz bir aileyiz bunu göstergesi de 15 gün önce bizim eski komitemiz bizlerle bir aradaydı kendileri askerden gelip baba ocağına uğramadan bizlerin yanında olarak bizlere destek verdiler. Ben burdan başta bizlerden desteklerini esirgemeyen Rektörümüz Prof. Dr. Burhanettin Uysal olmak üzere, bizleri hiç kırmadan bizlere anne gibi yardımcı olan Uluslararası İlişkiler Koordinatörümüz Oya Önalan’a, bizleri kırmayarak yoğun tempolu çalışma hayatlarında bizlere vakit ayıran konuklarımıza, sponsorlarımıza, Bilimtey Bilim Kulübü Ekibime ve sizlere çok teşekkür ediyorum. Sizler bu salonları doldurmasaydınız bizler sizlerden cesaret alarak böyle bir organizzasyonu gerçekleştiremezdik.” diyerek Bilimtey Bilim Kulübü Ekibini sahneye davet ederek tekrar kendilerine teşekkür etti.

Kapanış konuşmasının ardından 5. Uluslararası Bilimtey Bilim Günleri Ödül Töreni’ne geçildi.

Tek tek sahneye davet edilen sponsorlarımıza: Vermiş oldukları desteklerden dolayı teşekkür eden Rektörümüz Prof. Dr. Burhanettin Uysal; Ana Sponsor KARDEMİR A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Metin Altan’a, Altın Sponsor KARGAZ Doğalgaz Dağıtım A.Ş. Halkla İlişkiler Müdürü Esra Oğuzkağan’a, Gümüş Sponsor SÖZBİR İnşaat Satış Müdürü Nahit Türkan’a, Ulaşım Sponsoru Metro Turizm Tic. Şt. Yetkilisi Hakan Işık’a, Konaklama Sponsoru Hatice Hanım Konakları Sahibi Timur Sarı’ya, Teknoloji Sponsoru Vatan Computer Sahibi Harun Örentaş’a, Medya Sponsoru Magic Fm Yönetim Kurulu Başkanı Nuray Alpboğa’ya, Ürün Sponsorumuz Çaykur Ürün Yetkilisi’ne plaketlerini takdim etti.

Ödül Töreninin ardından kısa bir konuşma yapan Rektörümüz Prof. Dr. Burhanettin Uysal; “Gerçekten hiç bir üniversitede yaşayamayacağımız bir olayı yaşıyorsunuz. Sizlerle birlikte liseyi bitiren arkadaşlarınız var Karabük Üniversitesi’ndeki gibi kulüplerimizin ve öğrencilerimizin bu denli aktif olduğu bir üniversite yok. Biz sizlerle gurur duyuyoruz. Bir çok zorluğu aşarak oyun kurmak çok zordur.ama oyun kurmayı da hayatta bir kere öğrenirsen seni de kimse tutamaz. Bizim tek amacımız sizleri hayatta bir adım daha ileri götürmektir. Bunu defalarca söyledim ve devam da edeceğim  iyi bir iktisatçı, ,iyi bir doktor veya ismini sayamayacağım kadar çok iyi bir meslek sahibi olabilirsiniz fakat oyun kurmayı bilmiyorsanız hayatta başarılı olma şansınız yok. Sadece başkalarının size çizdiği veya verdiği rolü oynarsınız. Ben Bilimtey Bilim Kulübü’nün bütün üyelerini gönülden tebrik ediyor. Mizacım gereği yenilgiyi kabül etmem asla ama Bilimtey Bilm Kulübü’nün beni geçmiş olmasından dolayı onlarla gurur duyuyorum. Ben çok sıkışık anlarında ve yoğun tempolu çalışma hayatlarında bizlere vakit ayırdıkları için  değerli konuklarımıza, sponsorlarımıza ve siz sevgili gençlere çok teşekkür ediyorum. Esas alkışı bugün, sizler hak ediyorsunuz.” dedi.

5. Uluslararası Bilimtey Bilim Günleri’nin son etkinliği ise Sedat Çalımlı’ nın katılımlarıyla canlı performans olarak gerçekleştirildi. Sayın Çalımlı gerçekleştirdiği canlı performansında Rektörümüz Prof. Dr. Burhanettin Uysal’ın Portresini, soyut resim sanatı tekniğini kullanarak tuvale resmetti. Resmini tersten çizerek izleyenlerin şaşkın bakışları ile karşı karşıya kalan Sayın Çalımlı; “Aslında buraya gelmeden önce Rektörümüzü yakından hiç görmemiştim. Kendisini sadece internetten baktığım bir resimle kafamda tasarlayarak doğaçlama bir çalışma ortaya çıkardım. Buraya gelmeden önce Tunceli’de 16 bin raptiye ile Rahmetli Kemal Sunal’ın resmini çizdim ve araştırmak istedim bu sanatı benden başka yapan varmı diye ve araştıemalarım sonucu amerika’da bir santçı tarafından 20 bin raptiye ile gerçekleştirildiğini öğrendim. Guinness Rekorlar Kitabı’na başvuru yaparak 30 bin raptiye kullanarak resim yapacağımı söyledim ve başvurum kabul edildi. Ben bugün Karabük Üniversitesi’nden çok etkilendim ve burayı çok beğendim.  Eğer sizler de isterseniz Karabük Üniversitesi’nde Bahar Şenliği’nde sizlerle birlikte bu çalışmayı gerçekleştirmek isterim. Renkleri ve yerleri ben tayin ederim sizler sadece raptiyeleri koymanız gereken yerlere yerleştirirsiniz böylece tamamen sizlerin yaptığı bir çalışma olur.” diyerek Rektörümüz Prof. Dr. Burhanettin Uysal’a çizmiş olduğu portresini takdim etti.

Kendisi için de büyük bir sürpriz olduğunu belirten Rektörümüz Prof. Dr. Burhanettin Uysal; “Değerli sanatçımızın teklifini kabul ediyoruz. Eminim ki bir farkındalık oluşacaktır ve  bir başarı varsa da orada mutlaka Karabük Üniversitesi’de olmalıdır.” diyerek Sayın Çalımlı’ya plaketlerini takdim etti.

5. Uluslararası Bilimtey Bilim Günleri’nin son günü öğrencilerimiz toplu fotoğraf çekimi ile sona erdi.

 

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Polis sevgilisinin beylik tabancası ile ...

4 Gündür aralıksız süren 5. Uluslararası Bilimtey Bilim Günleri’nin son günü; yine birbirinden değerli konukların telekonferans ve konf...

Uzman Erbaşlaş mezun oldu

4 Gündür aralıksız süren 5. Uluslararası Bilimtey Bilim Günleri’nin son günü; yine birbirinden değerli konukların telekonferans ve konf...

Otomobilin çarptığı yaşlı adam hayatını ...

4 Gündür aralıksız süren 5. Uluslararası Bilimtey Bilim Günleri’nin son günü; yine birbirinden değerli konukların telekonferans ve konf...

Üniversite Hayalleriniz Yarım Kalmasın...

4 Gündür aralıksız süren 5. Uluslararası Bilimtey Bilim Günleri’nin son günü; yine birbirinden değerli konukların telekonferans ve konf...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Polis sevgilisinin beylik...

Karabük’te, iddiaya göre tartıştığı evli polis sevgilisinin ...

Uzman Erbaşlaş mezun oldu...

Jandarma Eğitim Alay Komutanlığında 26. Dönem Asayiş Branşı ...

Otomobilin çarptığı yaşlı...

Safranbolu ilçesinde yolun karşısına geçmeye çalışan yaşlı a...

Üniversite Hayalleriniz Y...

Karabük Üniversitesi Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım F...

Karabük’te Bayram Tedbirl...

Kurban Bayramı dolayısıyla Karabük il genelinde Emniyet, Jan...

Belediyeden Mezarlıklara ...

Bayramın 1. ve 2. Günü Otobüsler Yüzde 50 İndirimli Karabük ...

KARDEMİR Anadolu İmam Hat...

Karabük Demir Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş. (KARDEMİR), taraf...

Minibüs elektrik direğine...

Yenice ilçesinde direksiyon hakimiyetini kaybeden minibüs sü...

Rektör Prof. Dr. Refik Po...

Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, Kurban B...

Ceylan’dan Kurban Bayramı...

Çevre ve Şehircilik Bakanı eski Yardımcısı Mehmet Ceylan Kar...

Safranbolu HABERLERİ