Karabük Postası
Karabük Postası

Türker, “Karabük’te turizmin gelişmesinde KBÜ öncü roller üstlendi” 

Safranbolu MYO’nun 1992 yılında açılmasıyla Karabük Üniversitesinin temelinin atıldığını ifade eden Karabük Üniversitesi Safranbolu Turizm Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Nuray Türker, “O dönemden başlayarak konuşursak, turizmin gelişmesinde üniversite ya da meslek yüksekokulu çok öncü roller üstlendi” dedi. Karabük Üniversitesi Safranbolu Turizm Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Nuray Türker, turizm haftasında Karabük Üniversitesinin Karabük ve […]

20 Nisan 2018 - 13:55 'de eklendi ve 192 kez görüntülendi. A+A-

Türker, “Karabük’te turizmin gelişmesinde KBÜ öncü roller üstlendi” 

Safranbolu MYO’nun 1992 yılında açılmasıyla Karabük Üniversitesinin temelinin atıldığını ifade eden Karabük Üniversitesi Safranbolu Turizm Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Nuray Türker, “O dönemden başlayarak konuşursak, turizmin gelişmesinde üniversite ya da meslek yüksekokulu çok öncü roller üstlendi” dedi.
Karabük Üniversitesi Safranbolu Turizm Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Nuray Türker, turizm haftasında Karabük Üniversitesinin Karabük ve Safranbolu turizmine sağladığı katkıları Külliye Karabük’e anlattı.
Safranbolu MYO’nun açıldığı dönemlerde Karabük’te turizmin yeni gelişmeye başladığını söyleyen Türker, “Biz Safranbolu MYO olarak kaymakamlığın katkısıyla 15 tane kadını eğiterek, bunlara sertifika verip pansiyon işletmelerine ön ayak olduk. O dönem tabi bu kadar konaklama tesisi yoktu. Dolayısıyla bir yerden başlamak gerekiyordu. Bir iki tane otel vardı ve bu şekilde buradaki turizmin gelişmesinde üniversitenin önemli katkıları var” ifadelerini kullandı.
“SAFRANBOLU BELEDİYESİ İLE SAFRANBOLU TURİZMİNİN MASTER PLANINI YAPTIK”
Karabük ve Safranbolu turizmine katkı sağlamak adına bugüne kadar yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler veren Türker, bölgeye yönelik ekoturizm envanterinin çıkarılması için bir TÜBİTAK projesi yürüttüğünü dile getirdi. Yaptıkları diğer önemli bir çalışmanın turizm fakültesinin iki yıl önce Safranbolu Belediyesinin talebi üzerine, Safranbolu’nun turizm master planının yapılması olduğunu belirten Türker, “Projede Safranbolu’nun sorunlarını çözme odaklı ve Safranbolu’da turizmin nasıl gelişmesiyle ilgili önerilerde bulunduk. Önerilen fikirlerin doğru bir şekilde uygulandığı takdirde turizmin gelişmesinde bu anlamda önemli bir katkı sağlanmış olabiliriz” dedi.
“SAFRANBOLU’NUN UNESCO TARAFINDAN BİR ‘MİRAS KENTİ’ OLMASI ŞEHRE TURİZM AÇISINDAN MARKA DEĞERİ OLUŞTURUYOR”
Doç. Dr. Nuray Türker, Safranbolu’nun miras kenti olmasının şehir için bir marka değeri oluşturduğunu ve bu değerin turizm açısından sağladığı katkılara değinerek, “UNESCO tarafından marka kenti olması aslında Safranbolu’ya değer katan, ünlenmesini sağlayan, tanınmasını sağlayan en önemli araçlardan bir tanesidir. Yerli ve yabancı turistlerin kente gelmenin temel sebeplerinden birisi de bu. Turizmin gelişmesinde de önemli bir katkı sağlıyor.” dedi. Miras kenti olunmasının şehrin korunması açısından da önem arz ettiğini vurgulayan Türker, “UNESCO’nun korumayla ilgili çok katı kuralları var. Bu bağlamda hem marka kenti olmak, hem de şehrin korunmasının sürdürülebilirliğine yani bu eserlerin devamlılığında çok önemli katkısı bulunuyor” diye konuştu.
“KARABÜK’TE SADECE KÜLTÜR TURİZMİ ÖN PLANA ÇIKARTILIYOR”
Karabük’te sadece kültür turizminin ön plana çıkarıldığını, bu yüzden turistlerin konaklama ortalamasının 1-2 geceyi geçmediğini ifade eden Türker, kültür turizmi ile birlikte Karabük’te çok güzel doğal değerlerin var olduğunu ve bu doğa ürünlerinin eklenmesi ile çeşitlendirme ya da pazar genişlemesinin oluşacağını dile getirdi. Bununla birlikte turizmin biçimlerinin birleşmesi gerektiğini söyleyen Türker, “Mesela Antalya’da deniz, kum, güneş var ama bu bölgede her şehirde farklı güzellikler olduğu için bunları birleştirmek gerekir. Bunu biz yapıyoruz, turist buraya geliyor ve sonra Amasra’ya gidip balık yiyor, sahili geziyor. Bir şekilde iki ürünü de birleştirmek söz konusu olabilir. Dolayısıyla bu kalış süresini uzatmak için turistlik ürünü çeşitlendirmek ve birleştirmek için bunlar yapılmalı” dedi.
“SAFRANBOLU’DA TURİST SAYISINI ARTTIRMAK YERİNE, TURİST HARCAMASINI ARTTIRMAK GEREKİYOR”
Safranbolu turizminin ileri seviyeye getirilmesinin turist sayısıyla ilgili olmadığının altını çizen Doç. Dr. Nuray Türker, “Şehrin turist kapasitesi 750-800 bin civarı. Bunların 200 bini konaklama yapıyor. Geri kalanlar ise günübirlikçi. Bu sayı Safranbolu için oldukça fazla. Turistler o kültürü deneyimlemek, o havayı solumak, oradaki insanlarla bir kahve içmek, onları tanımak ki burası kültür şehri, kültürü tanımak için geliyor. Bu bağlamda turist sayısını arttırmak yerine turist harcamasını arttırmak ve turistlere aktiviteler yaratmak gerekiyor. Bu hediyelik eşya olabilir ya da rekreatifik günlük geziler olabilir” dedi.
“TURİSTLER OTOPARK VE ACENTE SIKINTISI YAŞIYOR”
Doç. Dr. Türker, otoparkın en büyük sorunlardan bir tanesi olduğunu, bunun dışında bir takım fiyat politikasından kaynaklı şikayetlerin de olduğunu belirtti. Şehirdeki acenta sıkıntısını da dile getiren Türker, “Şehirde sadece iki tane acenta var. Ama tabi bu da sonuçta bir arz talep meselesi. Dolayısıyla talep olsa belki arz kaynakları da çeşitlenecek. 3 bine yakın yatak var ama maalesef iki tane acenta var. Dolayısıyla bu da yerel gezilerin, yerel turların olmaması anlamına geliyor. Turist geliyor, çarşıyı geziyor ve gidiyor. Ama bir takım başka rekreatif seçenekler olsa ki bazı acentalar bunu yapıyor, turistleri mağaraya götürüyor ve gezdiriyor. Yani bu tarz faaliyetler turistlerin kalış sürelerini uzatır. Bu da daha çok gelir demek olur” dedi.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
“GEREĞİNİ YAP!”

Safranbolu MYO’nun 1992 yılında açılmasıyla Karabük Üniversitesinin temelinin atıldığını ifade eden Karabük Üniversitesi Safranbolu Tur...

Çalman Ailesinin Acı Günü

Safranbolu MYO’nun 1992 yılında açılmasıyla Karabük Üniversitesinin temelinin atıldığını ifade eden Karabük Üniversitesi Safranbolu Tur...

Bilirkişilerden Şeker Kanyonunda incelem...

Safranbolu MYO’nun 1992 yılında açılmasıyla Karabük Üniversitesinin temelinin atıldığını ifade eden Karabük Üniversitesi Safranbolu Tur...

CHP’den Kılıçdaroğlu’na yapılan saldırıy...

Safranbolu MYO’nun 1992 yılında açılmasıyla Karabük Üniversitesinin temelinin atıldığını ifade eden Karabük Üniversitesi Safranbolu Tur...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
“GEREĞİNİ YAP!̶...

ÇEVRE MÜDÜRLÜĞÜNÜN DİKKATİNE Burası Karabük’ün çöplüğü...

Çalman Ailesinin Acı Günü...

Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Erdoğan Çalman’ın anne...

Bilirkişilerden Şeker Kan...

Yenice ilçesinde turizmin başlangıç noktası olan Şeker Kanyo...

CHP’den Kılıçdaroğlu’na y...

CHP Karabük İl Teşkilatı tarafından düzenlenen eylemde CHP G...

23 Nisan Başkanı Eray Müe...

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kaps...

Aynı kaderi paylaştığı oğ...

Karabük’te Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) nedeniyle geçen...

Haydi Çocuklar Şenliğe

Karabük Belediyesi tarafından bugün Ulusal Egemenlik ve Çocu...

Alkışla Derneği ve Ova kö...

Safranbolu ilçesine bağlı Akkışla köyü ve Ova köylerinin muh...

Hafızlık Yarışması Türkiy...

Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafınd...

Keneye Karşı Dikkat

KKKA Vakaların görülmeye başlaması ile Tarım İl Müdürlüğü ve...

Safranbolu HABERLERİ
karabük haber