Karabük Postası

Safran Festivali’nde Safranlı Macun İzdihamı

Safranbolu ilçesinde, 3’üncü Safran Festivali başladı. Hamamın çatısından safranlı macun atılırken, ilçe sakinleri de macun alabilmek için birbiriyle yarıştı. Safranbolu Kültür ve Turizm Vakfı’nca bu yıl 3’üncüsü düzenlenen Safran Festivali, Babasultan Mahallesi mevkisinde, bando eşliğindeki kortej yürüyüşüyle başladı. Dar sokaklardaki yürüyüş, turistler tarafından cep telefonu kamerasıyla kaydedildi. Kazdağlı Meydanı’nda son bulan yürüyüşün ardından saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı okundu. Daha […]

Bu Haber 19 Ekim 2019 - 13:18 'de eklendi ve 32 kez görüntülendi.

Safran Festivali’nde Safranlı Macun İzdihamı

Safranbolu ilçesinde, 3’üncü Safran Festivali başladı. Hamamın çatısından safranlı macun atılırken, ilçe sakinleri de macun alabilmek için birbiriyle yarıştı.

Safranbolu Kültür ve Turizm Vakfı’nca bu yıl 3’üncüsü düzenlenen Safran Festivali, Babasultan Mahallesi mevkisinde, bando eşliğindeki kortej yürüyüşüyle başladı. Dar sokaklardaki yürüyüş, turistler tarafından cep telefonu kamerasıyla kaydedildi. Kazdağlı Meydanı’nda son bulan yürüyüşün ardından saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı okundu. Daha sonra bir konuşma yapan Karabük Valisi Fuat Gürel,  “Safranbolu’ya gelince akla hemen Safran gelir, çünkü bu şehre ismini veren bitki Safran bitkisi böyle bir bitkinin görülmesi çok önemli. İlimizde maalesef safran ekiminin giderek azaldığını üzülerek görüyoruz. Arkadaşlarımızın ifadesiyle 30 dönüm arazide 20 kiloya yakın belki daha az Safran elde edildiğini ifade ediyorlar. Ama şehrimizde belki 500 kilodan daha fazla Safran kullanılıyor buda başka ülkelerden ilimize, şehrimize gelen ürünlerden elde ediliyor. Safranbolu’daki safran bitkisi belki de dünyanın en değerli Safran bitkilerinden bir tanesi, kalite olarak en değerlisi, fakat meşakatli bir bitki. Muhtemelen ondandır ki çiftçilerimiz bu bitkiyi ekmekte biraz zorlanıyorlar. Safran aynı zamanda Safranbolu demek, böyle bir değerli kentin atalarımızdan bize bırakılan, geçmiş ve günümüz yöneticileri vasıtasıyla geleceğe taşınan bu şehrin, Safran bitkisiyle taçlandırılması gerekir, bu bitkinin hiçbir zaman unutulmaması gerekir. Arkadaşlarımızın gayretli bir şekilde bu işe gönül verdiğini biliyorum ama belki çiftçilerimizle olan iletişimimizi biraz daha artırıp bu bitkinin biraz daha attırılması, yaygınlaştırılması gerekir. Gerçekten önemli ve değerli bir bitki, bu bitki kaldığı sürece Safranbolu’da değerini devam ettirecektir. Dünyanın sayılı kentlerinden bir tanesindeyiz. Safran hasadı aynı zamanda bir turizm çeşididir. Bitki hasadı o yörede bulunan bitkilerin misafirlere hasat ettirilmesi, o ortamı paylaştırılması bir turizm çeşididir. Bunu da bu şekilde Safran bitkisinin hem yetiştirilmesi hem de gelen misafirlerle beraber hasat edilmesi gerçekten çok önemli. İnşallah önümüzdeki süreçte bu bitkinin önemi ve ekimi biraz daha artar. Kültür Turizm Vakfı Yönetim Kurulu Başkanına ve üyeleri başta olmak üzere destek veren Kaymakamlığımıza, Belediye Başkanlığımıza ve diğer kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyorum. Bunlar gönül işidir birilerin üstlenmesi ve devam ettirilmesi gerekir” dedi.

Halk oyunları gösterisinin ardından 1640- 1648 yıllarında ‘kazasker’ olan ‘Safranbolulu Cinci Hoca’nın yaptırdığı hamamın çatısından temsili ‘Cinci Hoca’, safranlı macun attı. Aşağıda bekleyen ilçe sakinleri ise macun alabilmek için birbiriyle yarıştı.

BENZER HABERLER
YORUM YAPMAK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Karabük Postası
sosyalsosyalsosyalsosyalsosyalsosyal