Karabük Postası
Karabük Postası

OSB’nin alt yapısı 2022’de tamamlanacak

Vali Fuat Gürel, kurum ziyaretleri kapsamında Karabük Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğünü ziyaret ederek 2020 yılı içinde yapılan çalışmalar ile ilgili Müdür Alper Tolga Saka’dan brifing aldı. Müdür Alper Tolga Saka verdiği brifingde; Karabük Organize Sanayi Bölgesinin 1995 yılında kurulduğunu belirterek, Karabük İl Özel İdaresinin %30, Karabük Ticaret ve Sanayi Odasının %35, Karabük Belediye Başkanlığının %35 […]

21 Ocak 2021 - 10:55 'de eklendi ve 406 kez görüntülendi. A+A-

OSB’nin alt yapısı 2022’de tamamlanacak

Vali Fuat Gürel, kurum ziyaretleri kapsamında Karabük Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğünü ziyaret ederek 2020 yılı içinde yapılan çalışmalar ile ilgili Müdür Alper Tolga Saka’dan brifing aldı.

Müdür Alper Tolga Saka verdiği brifingde; Karabük Organize Sanayi Bölgesinin 1995 yılında kurulduğunu belirterek, Karabük İl Özel İdaresinin %30, Karabük Ticaret ve Sanayi Odasının %35, Karabük Belediye Başkanlığının %35 hisse oranının bulunduğunu, 339 hektar alana sahip olduğunu bu alanın, 179 hektarının sanayi alanı 160 hektar alanın ise yeşil alan, spor alanı, hizmet destek alanı, eğitim alanları ve trafo olarak ayrıldığını ifade etti.

“50 PARSELİMİZ VAR”

Müdür Saka; OSB’de toplam 50 parsel olduğunu ifade ederek, “Bu parsellerin 42 hektarlık alan olan 7 parsel boş, ( altyapı işleri bitince yatırıma uygun hale gelecek), tahsis edilen parsel 43. 43 Parselde 34 firma yer alıyor. 28 Firma faal, 6 firma proje aşamasında 5 firma da inşaat halinde. Gıda, Tekstil, orman ürünleri, demir çelik, ortopedik ayak bakım ürünleri, metal eşya makine döküm sanayi, geri dönüşüm cam ve yapı malzemelerinde faaliyet yürüten 28 firmada 1766 kişi istihdam ediliyor” dedi.

“9 FİRMAYA YER TAHSİSİ YAPILDI”

2020 yılında 4562 Sayılı Kanunun Ek 3.maddesine göre %60 bedelsiz arsa tahsisi yapılarak sözleşme imzalanan 9 firma olduğunu belirten Müdür Saka; “ 275 Bin 174 TL keşif bedelli 1.Kısım parke bordür ve çevre düzenlemesi kapsamında parke ve bordür işlemleri yapılarak yaya kaldırımları oluşturuldu, yeni park alanları yaratıldı, uygun olmayan rögar kapakları ve ızgaralar yenilendi” dedi.

Müdür Saka; 259 Bin 528 TL keşif bedelli “Karabük OSB Genişleme Alanı Kanalizasyon İnşaat İşi” kapsamında organize sanayi genişleme alanının %60’ına hitap eden kanalizasyon yapım işinin tamamlandığını belirterek, 222 Bin 782 TL keşif bedelli Karabük OSB İçme Suyu Terfi Hattı Bakım Onarım İnşaatı İşi kapsamında mevcut içme ve kullanma suyu terfi hattının 500 metrelik kısmı deplase edilerek yenilendiğini ifade etti.

“TEVSİİ ALANI ALTYAPI PROJESİ 2022’DE TAMAMLANACAK” 

Karabük Organize Sanayi Bölgesinin genişleme alanının yol, kanalizasyon, yağmur suyu, içme ve kullanma suyu, elektrik, Telekom problemlerine çözüm olacak alt yapı projelerinin tamamlandığını söyleyen Müdür Saka;  Bakanlık tarafından onaylandıktan sonra 2020 yılı sonlarında ihale edildiğini, KDV hariç  35 Milyon 073 Bin 761 TL Keşif bedelli, Karabük OSB Tevsii Alanı Alt Yapı İşi için yer tesliminin 19.11.2020 tarihinde yapıldığını ve projenin 30.11.2022 tarihinde bitirilmesinin planlandığını kaydetti.

“KARORSAN TEST EĞİTİM MERKEZİ”

6  milyon 356 bin 528 TL  ihale bedelli Test Eğitim Merkezinin 7.000 metrekare alana kurulduğunu belirten Saka; “ Burada Yönetim ve İdari Ofisler ile toplantı salonları bulunuyor, Arge ve İş Sağlığı Bölümlerinin yer aldığı merkezde elektrik üzerine test ve çalışmalar yapılabiliyor, 2020 yılı içerisinde tamamlanarak faaliyete geçti” dedi.

2018 yılında alınan karar gereği Organize Sanayi Bölgesi Arıtma Tesisi yapımının gündeme geldiğinihatrılatan Müdür Saka; “Fizibilite ve projelendirme ihalesi yapıldı, fizibilite raporu bakanlık tarafından onaylandı, yer seçimi yapılarak tescil işleminin ardından uygulama projesi Bakanlığa sunulacak. Ayrıca; 14 Milyon TL yaklaşık maliyetli Tevsii Alanı Elektrik Alt Yapı Projeleri müdürlükçe onaylandı, 2021 yılı içerisinde Bakanlık tarafından ihale edilecek” diye konuştu.

Sanayinin başkenti olan Karabük’te sanayicinin önündeki engellerin kaldırılması amacıyla çok önemli projeler yürüttüklerini ifade eden Vali Fuat Gürel “Organize Sanayi Bölgesinin gelişmesi ilimizin de gelişmesi demek, orada yaşanan rahatlama ilin ekonomik olarak bir adım öne çıkmasını sağlayacak bu bakımdan Organize Sanayi Bölgesini önemsiyoruz gelişmesi için 2020 yılında hem OSB Yönetimi olarak bizler eksikleri gidermeye çalıştık hem de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız Genişleme Bölgesinin altyapı ihalesini yaparak önemli bir eksiğimizi gidermiş oldu. 2021 yılında da sanayicimizin yanında yer alarak onlarla birlikte hem istihdamı hem de üretimi artırmaya çalışacağız” dedi.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
“Metale Sanal Yolculuk” Başlıyor

Karabük Üniversitesi ve Karabük Ticaret ve Sanayi Odası işbirliği ile 1-5 Nisan 2021 tarihlerinde Uluslararası Demir-Çelik ve Demir Dış...

Vali Gürel’den Mehmet Vergili Fen Lisesi...

Vali Fuat Gürel, Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) risk değerlendirme haritasına göre Orta Risk (Sarı) Grubunda yer alan illerde tüm eğit...

Kontrollü Normalleşme Döneminde “Dinamik...

Vali Fuat Gürel, İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il Valiliğine gönderilen genelge ile “Dinamik Denetim Modeline” geçilmesinin ardından...

KARDEMİR’de Toplu Sözleşme Sevinci

Özçelik İş Sendikası Genel Başkanı Yunus Değirmenci:  “KARDEMİR’deki üyelerimizin ücretlerinde ilk altı aylık dilim için yüzde 14 artış...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
“Metale Sanal Yolculuk” B...

Karabük Üniversitesi ve Karabük Ticaret ve Sanayi Odası işbi...

Vali Gürel’den Mehmet Ver...

Vali Fuat Gürel, Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) risk değerl...

Kontrollü Normalleşme Dön...

Vali Fuat Gürel, İçişleri Bakanlığı tarafından 81 il Valiliğ...

KARDEMİR’de Toplu Sözleşm...

Özçelik İş Sendikası Genel Başkanı Yunus Değirmenci:  “KARDE...

İl Emniyet Müdürlüğü ekip...

Karabük İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri ‘Kışı Birlikte Geçirel...

“Yanıyorum” diye bağıran ...

Karabük’te iki katlı müstakil evin birinci katında çıkan yan...

Pozitif vakaların görüldü...

Safranbolu ilçesinde birden fazla pozitif vakanın görüldüğü ...

Oyun Evi Yeniden Hizmette

Safranbolu Belediyesi Leyla Dizdar Kültür Merkezinde faaliye...

Muhtar karacayı köpeklere...

Yenice ilçesinde köy muhtarı köpeklerin saldırısına uğrayan ...

104 Yaşındaki Ayşe nineye...

Safranbolu ilçesinde 104 yaşındaki Ayşe Kaya’ya yeni k...

Safranbolu HABERLERİ
karabük haber