Karabük Postası
Karabük Postası

KARABÜK’ÜN VALİLERİ VE DEVLET MALI DENİZ Mİ ?

Ayaktaki yolcu SÖZCÜ Gazetesi Ankara Temsilcisi Saygı ÖZTÜRK’ün ağabeyi idi. Galiba 2006 yılıydı. Tatilini geçireceği yöreye ulaşmak üzere İzmir’den bindiği minibüsü kimlik kontrolü için durduran polis, ayakta seyahat eden yolcunun Manisa Valisi olduğunu fark edince  “Buyurun Sayın Valim, sizi biz götürelim” demişti. “Hayır, tatildeyken devletin arabasını kullanamam” karşılığını veren Vali,  Ankara’daki toplantılara bile makam otomobiliyle […]

26 Nisan 2019 - 12:01 'de eklendi ve 272 kez görüntülendi. A+A-

KARABÜK’ÜN VALİLERİ VE DEVLET MALI DENİZ Mİ ?

Ayaktaki yolcu SÖZCÜ Gazetesi Ankara Temsilcisi Saygı ÖZTÜRK’ün ağabeyi idi. Galiba 2006 yılıydı. Tatilini geçireceği yöreye ulaşmak üzere İzmir’den bindiği minibüsü kimlik kontrolü için durduran polis, ayakta seyahat eden yolcunun Manisa Valisi olduğunu fark edince  “Buyurun Sayın Valim, sizi biz götürelim” demişti. “Hayır, tatildeyken devletin arabasını kullanamam” karşılığını veren Vali,  Ankara’daki toplantılara bile makam otomobiliyle değil, otobüsle gitmeyi tercih ediyor, özel işlerinin tümü için de minibüse biniyordu. Manisa Valisi Refik Arslan ÖZTÜRK  mütevazı kişiliğiyle tanınıyor ve çok seviliyordu.. Ortada hiçbir şey yokken birden merkeze alındı..

Aynı yıllarda Ordu Valisi, memleketi Kahramanmaraş’a ve Bodrum’a tatile giderken makam aracını kullanıyordu. Bu yüzden basında çıkan eleştirilere karşı, “Bütün valiler böyle yapar” diyerek kendisini savunuyordu.

24 Mart 2006’da Ordu Valisi olarak göreve başlayan  Said Vakkas GÖZLÜGÖL, ilk iş olarak makam odasını yeniledi. Nisan ayında bitirilen tadilatı Ankara’dan bir müteahhide yaptırması da Ordulu müteahhitlerin tepkisini çekti. Gözlügöl, vali konağı’ndaki eşyaları da değiştirerek, konakta da tadilat çalışması yaptırdı.

Biz bu valiyi bir yerlerden tanıyoruz. Daha sonraki satırlarda anlatacağım. Biz şehrimiz il olduktan sonraki valilemiz Cemal AYMAN’ı, Nafiz KAYALI’yı, Rahmetli Cemalettin SEVİM’i ve Can DİREKÇİ’yi de iyi tanıyoruz. Karabük’te güzel hizmetler yaparak ve iyi anılar bırakarak ayrıldılar.

Cemal AYMAN daha sonra Ankara’da Türkiye Belediyeler Birliği’nde uzun yıllar Genel Sekreterlik yaptı. Nafiz KAYALI’yı ise daha Diyarbakır Valisi iken tanımış, bu sancılı yörede engellilerle ilgili bir çok etkinlikte birlikte yaptığımız çalışmalarla toplumcu kişiliğini görmüştük. Merhum Cemalettin SEVİM mütevazi ve nazik kişiliğiyle anımsanan, Ankara Karabüklüler Derneğimizin bir mekana kavuşması konusunda yardımlarını esirgemeyen bir idarecimizdi. Devlet katında hak etmediği bazı uygulamalara maruz kaldı. Can DİREKÇİ’nin Burdur Valisi iken nasıl sevilen bir yönetici olduğunu görmüş, Karabük’e atandığında ilimiz adına çok sevinmiştik. Valilik ve Merhum Süleyman DEMİREL döneminde Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği yapan büyüğümüz Sayın Kemal NEHROZOĞLU ve yakın dostumuz Kadri DİREKÇİ’nin kuzeni olması da ayrı memnuniyet kaynağımızdı. ANKARABÜK Derneğimize sık sık gelir “burası Karabük’ün Başkentteki lobi merkezi olmalı” derdi.

6 Haziran 1995’te il olan Karabük’te, geçen 23 yıl içinde toplam on vali görev yaptı. Geçen yıl atanan onbirinci valimiz Sayın Fuat GÜREL, Etimesgut’un çok sevilen Kaymakamıydı. Hayırlı olsun. Bu valilerden ikisi Nurullah ÇAKIR ve Said Vakkas GÖZLÜGÖL geçen yıl fetö nedeniyle yargılandıkları mahkeme tarafından yedi yıl, altışar ay hapse mahkum edildi.

Merak ettim araştırdım Karabük Valiliği sitesinde önceki valilerimiz sayfasında bu iki valinin fotoğrafları yok. Gözlügöl’ün daha sonra görev yaptığı Ordu Valiliği sitesinde de fotoğrafı yok. Ama Nurullah ÇAKIR’ın Çorum Valiliği sitesinde fotoğrafı ve 2010-2012 yılları arasında görev yaptığı bilgisi yer alıyor.

Bu iki valinin fotoğrafının neden siteye konulmadığını anlayamıyorum. Çocuk oyunlarından hatırladığımız;  “ seni sildim, oyundan çıkarıyorum “ dercesine çocuksu bir davranış gibi geliyor bana. Koyun fotoğrafları  siteye, altına da  “fetö’den tutuklandılar, şimdi cezaevinde yatıyorlar “ bilgi notunu da ekleyin. Kuşkusuz, bunun 15 Temmuz hain darbe girişiminin ne boyutlara eriştiğini göstermesi bakımından yararı olacaktır.

Gözlügöl, 18 Temmuz 2005’te atandığı Karabük Valiliği görevinde yedi ay kalabildi ve 27 Şubat 2006’da ayrıldı. Şükrü Korkmaz GİDER başkanlığında Osman Özer ÖZKAN ve Rafet KARA ile birlikte biz kendisini Ankara Karabüklüler Derneği olarak 23 Eylül 2005 günü hem hayırlı olsun, hem de, derneğimize bir mekan temini amacıyla önceki vali Merhum Cemalettin SEVİM zamanında başlayan, Karabüklü iş insanlarınca da desteklenen kampanya hakkında bilgi vermek ve bu konuda desteğini almak için ziyaret etmiştik.

İçeri alındığımızda şaşırmıştık. Çünkü daha önceki valiler döneminde  geldiğimiz ve bildiğimiz makam tamamen başkalaşmış, bütün mobilyalar, dekor ve diğer eşyalar değişmişti. Bu da yetmemiş, biz içerdeyken bile dışarıdan üzerlerindeki plastik kılıflarıyla yeni koltuklar girip çıkıyor valinin beğenisine sunuluyordu. Özel Kalemde karşılaştığımız iki kişi tarafından getirildiğini anladığımız bu eşyaların üzerindeki etiketlerde, sanki Karabük’te mobilyacı yokmuş gibi Ankara Sedir Mobilya yazılıydı. Biz derneğin çalışmalarını anlatıyorduk ama O bizi dinlemiyor, aklının yeni gelen koltuklarda olduğu anlaşılıyordu. Sonunda, “Sizler ununuzu elemiş, eleğinizi asmışsınız. Asıl siz bana yardımcı olun. Bu valilik konağı Karabük’e hiç yakışmıyor, Yenişehir’de Alman Kulübü denilen binanın bulunduğu 7 dönümlük arsayı Valilik Konağı yapmak için istedim ama Kardemir yetkilileri vermiyor, siz bana destek olun, ayrıca dışarıda bekleyen iki konuğum daha var “ diyerek ayağa kalkmış ve biz de görüşmenin bittiğini anlamış ve makamdan ayrılmıştık.

Bu ziyaretten  bir ay sonra 27 Mart 2006’da bizi üzen bu olayı “ VALİLİK MAKAMINA NE OLDU ? ”  başlıklı, bazı gazeteler de yayınlanan bir yazımda anlatmış ve “ sanki Karabük’ün her işi bitmiş, her sorunu çözümlenmiş de sıra vali konağına ve makam dekorasyonuna gelmiş. Biliyorum ki; Karabüklüler yararlı hizmetlerde bulunanları unutmaz, onları konaklara değil, GÖNÜL SARAYLARINA oturtur ve başlarına da VEFA TACI koyarlar” diyerek noktalamıştım.

O dönemde 200 milyar dolar borç içinde kıvranan ve sık sık Tasarruf Tedbirleri Genelgesi yayınlayan devletimiz bu durumdayken, sayın valinin bu lüks düşkünlüğüne ve savurganlığına hayret etmiştik. Ordu’da görev yaptığı dönemde de yaptıklarıyla sık sık basında eleştirilen Gözlügöl, Kahramanmaraşlı bir Anadolu çocuğu olarak devletin imkanlarıyla bürokraside hızla yükselmiş, eğitimi ve gelişimi için yurtdışına gönderilmiş ve 40 yaşında Karabük’e vali olmuştu. Devletin sunduğu bu onurlu görevin anlam ve değerini  iyi bilmesi gereken valinin “devlet malı deniz” anlayışında olması ve devleti ele geçirmeyi amaçlayan bir hain örgütle bağının bulunması ancak nankörlükle açıklanabilir diye düşünüyorum.

İlimizin yeni valisi Sayın Fuat GÜREL’in de Karabük’te yararlı hizmetler yapacağına ve güzel anılar bırakarak ayrılacağına inanıyorum. Burada kendisini tanıyan bazı arkadaşlarımın ve özellikle bürokraside birlikte görevler yaptığımız eski SHÇEK Genel Müdürü, şimdi Başkent Üniversitesi Öğretim Üyesi yakın dostum Sayın Bülent İLİK’in anlattıkları bu kanımı kuvvetlendiriyor. Gecikmeli de olsa, hayırlı olsun Sayın Valim diyorum ve başarılar diliyorum.  26 Nisan 2019

Fikret GÖKÇE

Kıbrıs Gazisi-Mak. Müh.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
MUSTAFA KEMAL PAŞA BUGÜN SAMSUN’DAYDI.,...

Yolculuk üç gün sürdü. Bandırma vapuru 19 Mayıs Pazartesi sabahı Samsun limanı önünde demir attı. Daha önce ilgili makamlar tarafından ...

 19 MAYIS’TA GÜNEŞ BİR BAŞKA DOĞAR…...

‘’Bandırma vapurunun yaşlı kaptanı: –  Ne aksi, bu denizi pek tanımam, pusulamız da biraz bozuk, der. Mustafa Kemal Paşa’dan aldı...

25 NİSAN SABAHI KARŞILARINDA 19. TÜMEN K...

25 Nisan 1915 şafakla başlayan çıkarma sırasında Fransız  kuvvetlerine komuta eden, ülkesinde çok ünlü bir asker olan General Gouraud, ...

BUGÜN “KOCA SENDİKACI” AHMET ÇEHRELİ’Yİ ANACAĞIM., 11 Mayıs 2020   Rahmetli Uğur MUMCU ;   -“Biz unutkan bir ulusuz, unutuyoruz olup bi...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Karabük ve İlçelerde 383 ...

Karabük ve ilçelerinde normalleşme süreci kapsamında tekrar ...

Safranbolu TSO Başkanı Ac...

Safranbolu TSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sami Acar Ramazan ...

Karabük’te kısıtlamada en...

Karabük’te İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri, korona virüs tedbi...

Yasak başladı yollar bari...

Karabük’te Ramazan Bayramında ilk kez uygulanan 4 günlük sok...

KTSO Başkanı Mescier̵...

Karabük Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Yönetim Kurulu Başkan...

Yasak öncesi ekmek kuyruğ...

Karabük’te yeni tip korona virüs (Covid-19) salgını ile müca...

Yüksek kesimlerde kar yağ...

Karabük’ün yüksek kesimlerinde kar yağışı etkili oldu....

Vatandaşlara soğuk havada...

Karabük’te vatandaşlar sokağa çıkma kısıtlaması öncesi soğuk...

NİYAZİ GÜNEŞ KUTLAMA MESA...

Biz, gelecek kuşaklara demokrasisi güçlenmiş, özgürlükleri g...

Sokağa çıkma kısıtlaması ...

Karabük’te 4 günlük sokağa çıkma kısıtlaması öncesi vatandaş...

Safranbolu HABERLERİ
karabük haber