Karabük Postası
Karabük Postası

Karabük’ün 2019 Yılı  Vergi Rekortmenleri Belli Oldu

Karabük‘te 2019 Gelir Vergisi Rekortmenleri belli oldu.  2019 Yılında en çok Gelir Vergisi rekortmeni  isminin açıklanmasını istemezken, Kurumlar Vergisinde Rekortmen MESCİER DÇ. Sanayi ve Ticaret  A.Ş. oldu. Kira Vergisinde ise Rekortmen isminin açıklanmasını istemedi 22 Şubat- 28 Şubat 2021 tarihleri arasında kutlanacak olan 32. Vergi Haftası  kapsamında 2019 Yılında en çok Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi ve […]

21 Şubat 2021 - 12:27 'de eklendi ve 274 kez görüntülendi. A+A-

Karabük’ün 2019 Yılı  Vergi Rekortmenleri Belli Oldu

Karabük‘te 2019 Gelir Vergisi Rekortmenleri belli oldu.  2019 Yılında en çok Gelir Vergisi rekortmeni  isminin açıklanmasını istemezken, Kurumlar Vergisinde Rekortmen MESCİER DÇ. Sanayi ve Ticaret  A.Ş. oldu. Kira Vergisinde ise Rekortmen isminin açıklanmasını istemedi

22 Şubat- 28 Şubat 2021 tarihleri arasında kutlanacak olan 32. Vergi Haftası  kapsamında 2019 Yılında en çok Gelir Vergisi, Kurumlar Vergisi ve Gayrimenkul Sermaye İradı (GMSİ) Vergisi Rekortmenleri belli oldu.

Gelir vergisinde listenin ilk sırasında yer alan rekortmen ismini açıklamazken, yine listenin ikinci, dördüncü, altıncı ve sekizinci sırasında yer alan rekortmenler isminin açıklamasını istemedi. Listenin üçüncü sırasında Osman Nuri Sarıoğlu, beşinci sırasında Yasin Kaya, yedinci sırasında Salih Ören, dokuzuncu sırasında Ali Rıza Camcı, onuncu sırasında Kemal Eser yer aldı.

2019 YILI KURUMLAR VERGİSİ REKORTMENLERİ

2019 Yılı Kurumlar Vergisi rekortmenleri listesinin  ilk sırasında MESCİER Demir Çelik Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi yer alırken, ikinci sırayı ise  Çelikoğlu Demir Çelik Sanayi ve Ticaret Ltd.Şti. aldı. Üçüncü sıradaki rekortmen isminin açıklanmasını istemezken, dördüncü sırada Kargisan Karabük Giyim Sanayi ve Ticaret A.Ş., beşinci sırada Ören Tic. Dayanıklı Tük.Mal.ve Or.Ür.San.İmal.Paz.A.Ş., altıncı sıradaki isminin açıklanmasını istemedi. Yedinci sırada KARÇEL KARDEMİR Çelik Yapı İmalat Sanayi ve Tic. Anonim Şti., sekizinci sırada Topçugiller Demir Çelik Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, dokuzuncu sırada Demora Fabrika İmalat San.ve Tic.Ltd.Şti. ve onuncu sırada ise SAKA Demir Çelik Sanve Tic.A.Ş. yer aldı

2019 GAYRİMENKUL SERMAYE İRADI (GMSİ) VERGİ REKORTMENLERİ

2019 Yılında Gayrimenkul Sermaye İradı (GMSİ) Vergi Rekortmenleri Listesinin ilk sırasında yer alan mükellef isminin açıklanmasını istemezken, ikinci sırada Hüseyin Çağrı Güleç, üçüncü sırada ise Kamil Güleç yer aldı. Listenin dördüncü sırasında Hikmet Namal bulunurken, beşinci, altıncı, yedinci ve dokuzuncu sıradakiler isminin açıklanmasını istemedi. Listenin sekizinci sırasında Mehmet Yılmaz, onuncu sırasında ise İhsan Burak Özsaraç yer aldı.

Öte yandan Gelir Vergisi Rekortmenlerinin iki tanesi Safranbolu ilçesinde, diğer iki tanesi de Yenice İlçesinde bulunuyor. Kurumlar Vergisi Rekortmenlerinin bir tanesi Yenice İlçesinde bulunurken,  Gayrimenkul Vergisi Rekortmenlerinin beş tanesi Safranbolu İlçesinde bulunuyor. Diğer Rekortmenlerin faaliyet alanı ise Karabük.

VERGİ HAFTASI 22 ŞUBAT- 28 ŞUBAT 2021 KUTLANACAK

22 Şubat- 28 Şubat 2021 tarihleri arasında kutlanacak olan 32. Vergi Haftası nedeniyle Karabük Defterdarı Osman Koçaş tarafından açıklama yapıldı. Koçaş yaptığı açıklamada  verginin önemine dikkat çekerek şunları söyledi:

“Kamuoyunda sağlıklı bir vergi bilincinin oluşturulması, verginin toplumun tüm kesimlerine benimsetilmesi, kamu hizmetlerinin gerçekleştirilmesi bakımından verginin önemini bilen toplum bireylerinin, vergi ile ilgili ödevlerinin yerine getirmedeki isteklilikleri düzeyi olan vergi bilincinin oluşturulması ve mükellefler tarafından vergiye ilişkin yükümlülüklerin eksiksiz, zamanında ve tam olarak yerine getirilmesi anlamındaki gönüllü uyumun tesisi amacıyla her yıl Şubat ayının son haftası “Vergi Haftası “ olarak kutlanmaktadır.

22 Şubat- 28 Şubat 2021 tarihleri arasında kutlanacak olan 32. Vergi Haftası kapsamında yapılacak etkinlikler, Covid-19 salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonunu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla dar tutulmuştur.

Bilindiği gibi vergi; kamu harcamalarını finanse etmek, ekonomik ve sosyal hayatı düzenlemek için; cebri-nihai-karşılıksız olarak gerçek ve tüzel kişilerin kazançları, harcamaları ve servetleri üzerinden alınan parasal bir yükümlülüktür. Mükellef ise vergi kanunlarına göre kendisine vergi borcu yüklenilen gerçek veya tüzel kişilerdir.

Devletin yıllık gelir ve gider tahminlerini gösteren ve bunların yürütülmesine ve uygulanmasına yetki ve izin veren kanun niteliğinde olan yılları bütçe kanunlarıyla ön görülen bütçe gelirlerinin yaklaşık %85’lik kısmı vergi gelirlerinden oluşmaktadır. Bu vesileyle kazançlarının belirli bir kısmını tam ve zamanında mali yükümlülük gereği vergi olarak veren mükelleflerimizin davranışı takdire şayan bir gerçektir. Türk vergi sisteminde beyana dayalılık esastır. Mükellefler elde etmiş oldukları kazanç ve iratlarını vergi yaslarında belirlenen süre içerisinde beyan eder, tarh ve tebliğ edilen ve tahakkuk eden vergiler tahsil aşamasıyla vergi gelirleri olarak devlet hesaplarında yer alır.

2020 mali yılı vergilendirme dönemi kazanç ve iratların beyannamelerinin alınmaya başlandığı bu aylarda 2019 mali yılı vergilendirme dönemine ilişkin olarak Karabük ilinde ilk 10. dereceye giren mükelleflerimizin vergi daireleri, isimleri veya ticaret ünvanları ve ödenecek olan vergiler aşağıdaki gibidir.

Ekonomik, sosyal, bireysel sebeplerle bazı mükellefler elde etmiş olduğu vergiye tabi kazanç ve iratlarını ya gizlemekte ya kayıt dışı bırakmakta ya beyan etmemekte ya da yanlış beyan etmektedir. Bütün bunları telafi etmek amacıyla yapılandırma yasaları çıkartılmaktadır.

Bu amaçla çıkartılan en son yasa olan 7256 sayılı Bazı Kamu Alacaklarının Yapılandırılmasına İlişkin Yasa kapsamında mükelleflerimizden büyük bir teveccühle başvurular alınmış ve içinde bulunduğumuz Şubat ayı içerisinde de peşin ödemeyi tercih eden mükelleflerle ve taksitli ödemeyi tercih eden mükelleflerimizin ilk taksitleri tahsil edilmeye başlanmıştır. Unutulmamalıdır ki 7256 Sayılı Yasadan yararlanmanın en başta gelen koşulu ilk 2 taksitin tam ve zamanında yatırılmasıdır. Gerek mükellefiyetle ilgili ödevlerini tam ve zamanında yerine getirerek kazançlarının belirli bir kısmını kamu harcamalarının finansmanı, ekonomik ve sosyal hayatın düzenlenmesinin temini için vergi olarak veren mükelleflerimizi gerekse de 7256 sayılı yapılandırma yasasından yararlanmak üzere yoğun bir şekilde teveccüh gösteren tüm mükelleflerimizi tebrik eder, tahakkuk eden ve taksitlendirilen vergilerini zamanında tam olarak yatırmalarını dilerim.

Bu vesileyle 32. sini kutladığımız Vergi Haftasının Ülkemize, İlimize ve tüm Karabüklülerimize hayırlı uğurlu olmasını dilerim.”

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Atık malzemeler toprağa karışmasın diye ...

Karabük’te evsel atıklar ile plastik, cam, karton gibi ambalaj atıkları diğer çöplerden ayırıp toplayan apartman görevlisi Mehmet Şık, ...

HAYATINI ENGELLİLERE ADAYAN BAŞKAN

Türkiye Sakatlar Derneği Karabük Şube Başkanı Muhittin Yılmaz, üyelerinin sorunlarını giderme yolunda engel tanımıyor. Üyelerinin kurum...

Tüfekle vurulan 2 leylek tedavi altına a...

Yenice ilçesine bağlı Şirinköy Köyü’nde tüfekle vurulmuş halde bulunan 2 leylek tedavi altına alındı. Edinilen bilgiye göre ilçeye bağl...

Kesici , Safranbolu Esnaf Odası Başkanlı...

Safranbolu Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın 4 Mayıs’ta yapılacak olan kongresinde Osman Kesici Başkan adaylığını basın toplan...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Atık malzemeler toprağa k...

Karabük’te evsel atıklar ile plastik, cam, karton gibi ambal...

HAYATINI ENGELLİLERE ADAY...

Türkiye Sakatlar Derneği Karabük Şube Başkanı Muhittin Yılma...

Tüfekle vurulan 2 leylek ...

Yenice ilçesine bağlı Şirinköy Köyü’nde tüfekle vurulmuş hal...

Kesici , Safranbolu Esnaf...

Safranbolu Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın 4 Mayıs̵...

KARDEMİR’de “...

Karabük Demir ve Çelik Fabrikalarında (KARDEMİR), Eğitim ve ...

 KBÜ’de “2. Kazakis...

Karabük Üniversitesi’nde “2. Kazakistanlı İlahiyat Öğrencile...

Kazakistan Büyükelçisi Sa...

Bir dizi ziyaretler ve etkinlikler için Karabük’e gelen Kaza...

Karabük Mart ayında tarih...

Şubat ayında 68 ülkeye ihracatın yapıldığı Karabük’te, Mart ...

Karabük Barosu’nun yeni B...

Karabük Barosu’nun 14. Olağan Genel Kurulu’nda 102 üyenin oy...

Kara saplanan otomobildek...

Ovacık ilçesine bağlı Beydili köyünde karda mahsur kalan ara...

Safranbolu HABERLERİ
karabük haber