Karabük Postası
Karabük Postası

Karabük’te Denetimler Sıklaştırılacak

Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu tarafından tespit edilen kriterlere göre Karabük,  Orta Risk (Sarı) Grubunda yer alırken, bu kapsamda uygulanacak tedbirler ve denetimler Vali Fuat Gürel Başkanlığında gerçekleştirilen “Pandemi Denetim Ekipleri” toplantısında değerlendirildi. Toplantıda konuşan Vali Gürel, daha etkin ve sıkı bir denetim gerçekleştireceklerini söyledi Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan Başkanlığında yapılan Kabine Toplantısında sokağa çıkma […]

03 Mart 2021 - 9:54 'de eklendi ve 204 kez görüntülendi. A+A-

Karabük’te Denetimler Sıklaştırılacak

Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu tarafından tespit edilen kriterlere göre Karabük,  Orta Risk (Sarı) Grubunda yer alırken, bu kapsamda uygulanacak tedbirler ve denetimler Vali Fuat Gürel Başkanlığında gerçekleştirilen “Pandemi Denetim Ekipleri” toplantısında değerlendirildi. Toplantıda konuşan Vali Gürel, daha etkin ve sıkı bir denetim gerçekleştireceklerini söyledi

Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan Başkanlığında yapılan Kabine Toplantısında sokağa çıkma yasağı, yüz yüze eğitim, restoran ve kafelerle ilgili detaylar belirlenirken, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu tarafından tespit edilen kriterlere göre Karabük,  Orta Risk (Sarı) Grubunda yer aldı. Bu kapsamda uygulanacak tedbirler ve denetimler Vali Fuat Gürel Başkanlığında gerçekleştirilen “Pandemi Denetim Ekipleri” toplantısında değerlendirildi.

İçişleri Bakanlığının 81 İl Valiliğine gönderdiği “Risk Gruplarına Göre Alınacak Tedbirler” konulu genelge kapsamında Karabük’ün de içinde bulunduğu Orta Risk (Sarı) Grubunda uygulanacak tedbirler ve denetimlerle ilgili herhangi bir aksaklığın yaşanmaması için kurum müdürlerine talimatlar veren Vali Fuat Gürel, “Dün itibariyle yeni bir sürece girdik, kontrollü normalleşme dönemi. Geçen sene salgının ilk şokunu atlattıktan sonra, 1 Haziran sonrası  kontrollü sosyal hayat dönemine girdik. Bu dönemde belli kurallar altında virüsle mücadele edildi. Bu süreçte, vaka sayıları belli dönemlerde azalarak, belli dönemlerde ise artarak geçirdik. 1 Mart itibariyle de  Kontrollü Normalleşme dediğimiz bir döneme girmiş olduk.

Bu sürecin sonunda yapacağımız çalışmalarla inşallah normalleşiriz ama bazı zorlukları aşmamız gerekiyor. Hepinizin malumu olduğu üzerine kurban bayramı sonrasında vaka sayılarımızda artış oldu,  Ekim, Kasım aylarında vaka sayılarımız zirve yaptı. Daha sonra devletimizin almış olduğu tedbir ve önlemler ile vatandaşlarımızın kurallara uymasıyla vaka sayılarımız azaldı ve dün itibariyle de Orta Riskli il olarak yeni sürece girmiş olduk.

Aslında geçen haftaya kadar düşük riskli bir ildik, geçen hafta pazartesi günü vakalarımızda bir yükseliş olunca Orta Riskli iller içerisinde en altta yer alan illerden birisiyiz. Fakat mevcut süreci idare etmek mevcut süreci takip etmek çok da kolay olmasa gerek. İl olarak çok işlek bir yerdeyiz, seyahat açısından hareketliliğin yoğun olduğu bir bölgedeyiz, bu hareketlilik hem metropollerden bize gelenlerde hem de bizden oraya özellikle sağlık ve tedavi kaynaklı veya ticari faaliyetler kaynaklı gelişler ve gidişlerle aslına bakarsanız çok da yöreden arındırılmış bir il de yaşamıyoruz.

Bizim elimizde ki en önemli materyal denetim, geçtiğimiz senenin Mart ayından bu yana denetimler gerçekleştiriyoruz, önümüzde çok dikkatli ve titiz olmamızı gerektiren hususlar var. Bunlardan birisi eğitim ve öğretimin yüzyüze başlaması, üniversitenin bazı bölümlerinin yine yüzyüze eğitime başlaması ve hafta sonu kısıtlamasının kalkması bu sayede il dışından çok sayıda vatandaşımızın ilimize geleceğini göreceğiz, belki de ilerleyen süreçte en büyük handikabımız bu olacak. Bir diğer hususta Ramazan ayı yaklaşmakta, yardımlaşmanın, sosyalleşmenin en üst düzeyde yaşandığı on bir ayın sultanı, özellikle iftar programları ve ardından yaşacağımız, idrak edeceğimiz Ramazan bayramı çok dikkatli ve titiz çalışmamız gereken süreçler ama tüm bunlara rağmen avantajlarımız da var.

Aşılama sürecimiz devam ediyor, şu ana kadar 34 bin aşılama gerçekleştirdik, tabi bir kısmı ikinci doz aşılar, aslında fena değil ama yeterli de değil, aşılandırmayı hızlandırmamız gerekiyor. Yaz aylarına giriyoruz, geçtiğimiz sene yaz aylarında vaka sayıları ve bulaşma ile ilgili rahatlama olmuştu tüm çabamız süreci yönetip bu sıkıntıdan bir an önce kurtulmak.

Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması kaldırıldı ama haftanın tüm günlerinde akşam saat 21.00 ile 05.00 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlaması devam ediyor. 65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşlarımızın kısıtlamaları tamamen serbest, tüm kademelerde yüzyüze eğitim başladı, restorantlar kafeler vb. yerler hizmet vermeye başladı, halı sahalar açıldı, kamu kurumlarımız normal mesaiye başladı, nikah ve düğün uygulamaları zaten devam ediyordu, 100 kişi ile sınırlandırıldı. Sivil toplum örgütlerinin genel kurulları yapılacak, özellikle denetim ekiplerimizden isteğimiz Kontrollü Normalleşme Döneminde etkin bir denetim gerçekleştirmek, sürekli sokaklarda olmamız bulaş riskinin yoğun olduğu yer ve saatlerde denetim ekiplerimizin orada olması rutin bir denetimden ziyade etkin ve sıkı bir denetim faaliyetinin içinde olmanız gerekiyor. Filyasyon ekiplerimizin denetimleri çok önemli, çünkü onlar sayesinde vakalara ulaşabilirsek bulaşma riskini en aza indirebiliriz.

Hastalarımız genellikle evlerinde tedavi olduklarından bulaştırma riskleri daha fazla, o yüzden filyasyon ekiplyerimizin denetimleri oldukça önemli, emniyet güçlerimizin denetimleri bizler için oldukça önemli.”diye konuştu.

Pandemi Denetim Ekiplerinin mevcut durumunun da değerlendirildiği toplantı görüş ve önerilerin alınması ile sona erdi.

Valilik Büyük Toplantı Salonunda gerçekleştirilen toplantıya; Vali Yardımcısı Vekili Numan Tahir Şimşek, İl Jandarma Komutanı Albay Bahtiyar Yılmaz, İl Emniyet Müdürü Sırrı Tuğ, kurum müdürleri ile ilgililer katıldı.

 

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Atık malzemeler toprağa karışmasın diye ...

Karabük’te evsel atıklar ile plastik, cam, karton gibi ambalaj atıkları diğer çöplerden ayırıp toplayan apartman görevlisi Mehmet Şık, ...

HAYATINI ENGELLİLERE ADAYAN BAŞKAN

Türkiye Sakatlar Derneği Karabük Şube Başkanı Muhittin Yılmaz, üyelerinin sorunlarını giderme yolunda engel tanımıyor. Üyelerinin kurum...

Tüfekle vurulan 2 leylek tedavi altına a...

Yenice ilçesine bağlı Şirinköy Köyü’nde tüfekle vurulmuş halde bulunan 2 leylek tedavi altına alındı. Edinilen bilgiye göre ilçeye bağl...

Kesici , Safranbolu Esnaf Odası Başkanlı...

Safranbolu Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın 4 Mayıs’ta yapılacak olan kongresinde Osman Kesici Başkan adaylığını basın toplan...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Atık malzemeler toprağa k...

Karabük’te evsel atıklar ile plastik, cam, karton gibi ambal...

HAYATINI ENGELLİLERE ADAY...

Türkiye Sakatlar Derneği Karabük Şube Başkanı Muhittin Yılma...

Tüfekle vurulan 2 leylek ...

Yenice ilçesine bağlı Şirinköy Köyü’nde tüfekle vurulmuş hal...

Kesici , Safranbolu Esnaf...

Safranbolu Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın 4 Mayıs̵...

KARDEMİR’de “...

Karabük Demir ve Çelik Fabrikalarında (KARDEMİR), Eğitim ve ...

 KBÜ’de “2. Kazakis...

Karabük Üniversitesi’nde “2. Kazakistanlı İlahiyat Öğrencile...

Kazakistan Büyükelçisi Sa...

Bir dizi ziyaretler ve etkinlikler için Karabük’e gelen Kaza...

Karabük Mart ayında tarih...

Şubat ayında 68 ülkeye ihracatın yapıldığı Karabük’te, Mart ...

Karabük Barosu’nun yeni B...

Karabük Barosu’nun 14. Olağan Genel Kurulu’nda 102 üyenin oy...

Kara saplanan otomobildek...

Ovacık ilçesine bağlı Beydili köyünde karda mahsur kalan ara...

Safranbolu HABERLERİ
karabük haber