Karabük Postası
Karabük Postası

Kahraman ve Uysal’dan TBMM’de 3 Nisan konuşması

TBMM Başkanı İsmail Kahraman ve AK Parti Karabük Milletvekili Prof. Dr. Burhanettin Uysal, TBMM Genel Kurulu’nda 3 Nisan Demir Çelik Fabrikalarının Temellerinin Atılması ve Karabük’ün Kuruluşunun 81. Yıldönümü nedeniyle  konuşma yaptılar. Milletvekili Uysal konuşmasında şunları söyledi: “3 Nisan 1937 Demir Çelik Fabrikalarının Temellerinin Atılması ve Karabük’ün Kuruluşunun 81. Yıldönümü nedeniyle gündem dışı söz almış bulunuyorum. […]

06 Nisan 2018 - 13:43 'de eklendi ve 133 kez görüntülendi. A+A-

Kahraman ve Uysal’dan TBMM’de 3 Nisan konuşması

TBMM Başkanı İsmail Kahraman ve AK Parti Karabük Milletvekili Prof. Dr. Burhanettin Uysal, TBMM Genel Kurulu’nda 3 Nisan Demir Çelik Fabrikalarının Temellerinin Atılması ve Karabük’ün Kuruluşunun 81. Yıldönümü nedeniyle  konuşma yaptılar.

Milletvekili Uysal konuşmasında şunları söyledi:

3 Nisan 1937 Demir Çelik Fabrikalarının Temellerinin Atılması ve Karabük’ün Kuruluşunun 81. Yıldönümü nedeniyle gündem dışı söz almış bulunuyorum. Yüce Meclisi, ekranları başında bizi izleyen aziz vatandaşlarımızı ve değerli Karabüklü hemşehrilerimi saygıyla selamlıyorum.
Büyük devlet adamı merhum Alparslan Türkeş’i vefatının sene-i devriyesinde rahmetle anıyorum. Ruhu şad olsun. Mekanı cennet olsun.
Adaletin ve hukuk devletinin temsilcisi, savunma hakkının temel unsuru olan bütün avukatlarımızın Avukatlar Günü kutlu olsun.
Ülkemizin birçok ili düşman işgalinden kurtuluşunu kutlarken, Karabük 3 Nisan gününü kuruluş günü olarak kutlamaktadır.
Maden kömürü havzasına ve sahile yakınlığı, demir yolu güzergâhında bulunuşu ve stratejik uygunluğu nedeniyle Türkiye’nin ilk entegre demir çelik tesisleri 3 Nisan 1937’de Karabük köyünde kurulmuştur.
Ülkemizde ilk çelik üretimi 1939 yılında Karabük’te yapılmıştır. Kurulduğu yıllarda 150 bin ton kapasiteye sahip olan Kardemir, 2017 yılında 2.5 milyon ton üretim yapmıştır. Sürdürülen yatırımlarla gelecek yılki hedefi 3,5 milyon ton üretime ulaşmaktır.
3 Nisan 1937’de 13 haneli bir köy olan Karabük, 6 Haziran 1995’de Türkiye’nin 78’inci ili olmuştur. Cumhuriyetin ilanından sonra oluşan ilk şehir olduğu için Karabük bir Cumhuriyet Kenti’dir.
Değerli Milletvekilleri,
Kardemir, uzun yıllar boyunca ülkemizdeki endüstriyel atılımlara öncülük etmiş, adını tarih kitaplarına “ Fabrikalar Kuran Fabrika” olarak yazdırmış, Türk sanayisinin öncüsü ve okulu olmuştur.
Türkiye’de birçok sanayi kuruluşunun, barajların, köprülerin, kulelerin, antenlerin ve benzeri tesislerin mimarı olmuştur. Kısaca, genç cumhuriyetin imarını ve sanayileşmesini Karabük gerçekleştirmiştir.
2007 yılında kurulan ve bugün 55 bin öğrenciye sahip Karabük Üniversitesi, Kardemir Karabüksporu,  UNESCO Dünya Miras Kenti Safranbolu’su, Hadrianapolis Antik Kentinin bulunduğu Eskipazar’ı, Yaban hayatı ve bitki çeşitliliğine sahip ormanları ile Yenice’si
Kaya mezarları ile Ovacık’ı ve Doğal güzellikleriyle göz kamaştıran Eflani’si ile Karabük, Batı Karadeniz’in ve ülkemizin nadide bir kentidir.
AK Parti iktidarları döneminde ülkemizin her alanında yaşanan gelişim ve değişim, Karabük’te degüçlü bir şekilde yaşanmış ve yaşanmaktadır. Karabük’e eğitimden sağlığa, tarımdan sanayiye, ulaşımdan spora kadar her alanda 15 yılda yaklaşık 6 milyar TL’lik yatırım yapılmış ve yapılmaya devam edilmektedir.
2002 yılında Karabük İli Kamu Yatırımlarının Toplamı 12.3 milyon TL iken 2017 yılında yaklaşık 13 kat artarak 152.6 milyon TL olarak gerçekleşmiştir. TÜİK verilerine göre Karabük’ün ihracatı 2002 yılında 9.8 milyon dolar iken 2017 yılında 33 kat artarak 326.1 milyon dolar olmuştur.
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) rakamlarına göre, 2017’de mevduatı % 50.5 artarak 2 milyar TL’den 3 milyar TL’ye çıkan Karabük, Türkiye’de mevduatını en çok artıran İl oldu.
Bu vesile ile Demir Çelik Fabrikalarının temellerinin atılması ve Karabük’ün kurulmasında emekleri geçen başta Büyük Önder Mustafa Kemal ATATÜRK, İsmet İNÖNÜ, Fevzi ÇAKMAK Paşa ve dönemin diğer devlet büyükleriyle birlikte bu şehrin doğuşuna ve bugünlere gelişine vesile olanları minnetle anıyor, aramızdan ayrılmış olanlara rahmet diliyorum.
Özellikle son 16 yılda hem Karabük’ün hem de Türkiye’nin parmak ısırtan gelişiminin mimarı olan Genel Başkanımız Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’a ve AK Parti hükümetlerine sonsuz şukranlarımı sunuyorum.
Yüce Meclisi saygıyla selamlıyorum.”

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail Kahraman da Uysal’ın konuşmasının ardından  Kardemir’in ve Karabük’ün kuruluşu ile ilgili şu ifadeleri kullandı: “Karabük” deyince benim yaram depreşiyor çünkü çocukluğum, gençliğim orada geçti. Sayın Uysal da Karabük’ten bahsetti. Bütün hepimiz ülkemizi severiz, şehirlerimizi severiz. Karabük Demir Çelik Fabrikaları bizim yüz akımız olmuştur. Dışarıdan ne zaman bir misafir gelse, devlet adamı gelse Karabük’e mutlaka getirilir ve bir övünç vesilesi olur. Bütün şehirlerimizin böyle güzel tesislere kavuşması bizim, tabii ki, en büyük emelimizdir. Sayın Uysal’ın dediği gibi, o günün şartları içerisinde büyük yokluklar içerisindeyken dahi böyle büyük bir tesisi vücuda getirip Türkiye’ye armağan edenleri, Mustafa Kemal başta olmak üzere, Başbakan İsmet İnönü başta olmak üzere bütün emek verenleri tekrar saygıyla anıyoruz.”

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
AK Parti İl Kadın Kolları’ndan diyabette...

TBMM Başkanı İsmail Kahraman ve AK Parti Karabük Milletvekili Prof. Dr. Burhanettin Uysal, TBMM Genel Kurulu’nda 3 Nisan Demir Çelik Fa...

 Safranbolu Belediyesi engel tanımıyor ...

TBMM Başkanı İsmail Kahraman ve AK Parti Karabük Milletvekili Prof. Dr. Burhanettin Uysal, TBMM Genel Kurulu’nda 3 Nisan Demir Çelik Fa...

Vali Gürel ve eşi   koruma altındaki çoc...

TBMM Başkanı İsmail Kahraman ve AK Parti Karabük Milletvekili Prof. Dr. Burhanettin Uysal, TBMM Genel Kurulu’nda 3 Nisan Demir Çelik Fa...

Kamu-Sen’den Cumhurbaşkanına Mektup

TBMM Başkanı İsmail Kahraman ve AK Parti Karabük Milletvekili Prof. Dr. Burhanettin Uysal, TBMM Genel Kurulu’nda 3 Nisan Demir Çelik Fa...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
AK Parti İl Kadın Kolları...

AK Parti Karabük İl Kadın Kolları tarafından 14 Kasım ‘Dünya...

 Safranbolu Belediyesi en...

Safranbolu Belediyesi Sosyal Yardımlaşma Yönetmeliği kapsamı...

Vali Gürel ve eşi   korum...

Vali Fuat Gürel ve eşi Özlem Aras Gürel, Devlet Koruması alt...

Kamu-Sen’den Cumhurbaşkan...

Türkiye Kamu-Sen üyeleri, memur ve emeklilere ek zam talebin...

Vali Gürel, Eskipazar ilç...

Vali Fuat Gürel, ilçe ziyaretleri kapsamında İl Emniyet Müdü...

Kurtuluş Mahallesi Gökder...

Karabük Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Kurtuluş Mah...

Yenice Belediyesi’nin 201...

Yenice Belediye Meclisi, 2019, 2020 ve 2021 yılları hazırlık...

Sağlıklı Yaşam Seminerler...

Safranbolu Kaymakamlığı Proje Koordinasyon Birimi tarafından...

Yenice Belediye Başkanı Z...

Yenice Belediye Başkanı Zeki Çaylı, 10 yıllık hizmet dönemle...

Karabükspor’un eski yönet...

Spor Toto 1. Lig ekiplerinden Kardemir Karabükspor’un ...

Safranbolu HABERLERİ