Karabük Postası
Karabük Postası

İl Sağlık Müdürlüğünden İshal uyarısı

Karabük’te son günlerde ishal vakalarında artış yaşanırken, İl Sağlık Müdürlüğü tarafından ishal vakalarına karşı alınması gereken önlemlerle  ilgili açıklama yapıldı. İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı ekipler tarafından şehir şebeke suları ve ambalajlı suların kontrol altında tutulduğu ve su analizlerinin yapıldığı belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi. “Son günlerde ilimizde hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle […]

17 Ağustos 2019 - 14:05 'de eklendi ve 59 kez görüntülendi. A+A-

İl Sağlık Müdürlüğünden İshal uyarısı

Karabük’te son günlerde ishal vakalarında artış yaşanırken, İl Sağlık Müdürlüğü tarafından ishal vakalarına karşı alınması gereken önlemlerle  ilgili açıklama yapıldı.

İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı ekipler tarafından şehir şebeke suları ve ambalajlı suların kontrol altında tutulduğu ve su analizlerinin yapıldığı belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi.

“Son günlerde ilimizde hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi nedeniyle ishal vakalarında artış görülebileceği öngörülmektedir. Özellikle yakın zamanda İlimizde faaliyet gösteren iki büyük işletmede çalışanlar arasında bu tarz vakalara rastlanmış olması konunun önemini ortaya koymaktadır.
İl Sağlık Müdürlüğümüze bağlı ekipler tarafından düzenli aralıklarla tüm şehir şebeke suları ve ambalajlı sular kontrol edilmekte ve su analizleri yapılmaktadır. İl merkezi ve ilçelerimizde şebeke sularında herhangi bir problem görülmemekle birlikte; şebeke sisteminde meydana gelebilecek arızalar nedeni ile su kesintilerinin yaşanabileceği, halkımızın bu durumda şebeke suyuna alternatif olarak dere, nehir, göl ve baraj suyu gibi yüzeysel su kaynakları ile kuyu gibi denetimsiz ve kontrolsüz su kaynaklarından su ihtiyaçlarını karşılamaya yönelebileceği düşünülmektedir.
Toplum sağlığının korunması, sağlık sorununa yol açmaması ve özellikle ishal başta olmak üzere salgınların yaşanmaması için halkımız tarafından alınması gereken tedbirler ve dikkat edilmesi gereken hususlar aşağıda belirtilmektedir.
1-Su dağıtım şebekesi aracılığı ile tüketime sunulan içme-kullanma sularının kalitesine ilişkin kontroller Bakanlığımızca İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik kapsamında düzenli olarak yapılmaktadır. Kaynağı bilinen ve kontrolü yapılan musluk suyunun tüketilmesi güvenlidir. Kaynağı bilinmeyen su tüketilmemelidir.
2-Kişisel temizlik ve el temizliğinin yapılmaması dışkı-ağız yolu ile yayılan hastalıkların özellikle ishallerin artmasına neden olur. Su kesintilerinde ishalli bir hastalığa yakalanıldığında mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Özellikle yaşlılar ve çocuklar hassas gruplardır. Bulaşıklar içme suyu niteliğindeki sular ile yıkanmalıdır. Tuvaletler 5 su bardağı suya iki bardak çamaşır suyu katılarak hazırlanan suyla temizlenmelidir.
3-Bina ve konutlarda kullanılan su depoları belirli periyotlarda (kesinti olduğu dönemlerde 3 ayda bir, diğer dönemlerde altı ayda bir) temizlenmeli ve bakımları yapılarak dezenfeksiyonu sağlanmalıdır.
4-Mahalle aralarında kuyu, tanker, bidon vb. kaynaklardan içme suyu temin edilmemelidir. “İçilmez” yazısı bulunan çeşmelerin suları asla içilmemelidir.
5-Evlerde ihtiyaç fazlası su depolanmamalıdır. Depolanan veya saklanan sular ağzı kapalı temiz kaplarda ve güneş görmeyen serin yerde muhafaza edilmelidir. Sular gelse bile öncelikle depolanmış sular tüketilmeli, geniş kapaklı musluklu bidonlar tercih edilmeli, temizliği sürekli kontrol edilmelidir.
6-Kesinti yaşanması veya temiz suya erişimin mümkün olmaması durumlarında, kesinti sonrasında şebeke suyu içme amaçlı olarak kullanılacak ise su berraklaşıncaya kadar akıtılmalı ve tercihen 1-2 dakika kaynatılıp soğutularak kullanılmalıdır.
7-Su kesintisi sonrasında ve salgın durumlarında çiğ tüketilen her türlü sebze ve meyve yıkandıktan sonra % 1 lik klor solüsyonundan bir litre suya 20-30 damla damlatılarak 30 dakika bekletilmelidir. (% 1 lik klor solüsyonu 1 bardak çamaşır suyunun üzerine 9 bardak normal su konularak kolayca hazırlanır. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta, kullanılan çamaşır suyu herhangi bir katkı maddesi içermemeli ve % 10 aktif klor “ sodyum hipoklorit” içermelidir. Konuyla ilgili güçlüklerde en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak bilgi alınmalıdır.)
8-Ambalajlı su (pet, bardak, cam şişe ve damacana) kullanılacaksa Sağlık Bakanlığından ruhsatlı olmasına dikkat edilmelidir. Ambalajlı su listesinewww.cevresagligi.saglik.gov.tr. adresinden ulaşılabilmektedir.
9-Damacanalardan su almak için kullanılan pompalar, 15 günde bir % 1 lik klorlu su içerisinde 30 dakika bekletilmeli ve içerisinden % 1 lik klor solüsyonu geçirilmelidir.
10-Su kesintisi, arıza, açıkta su satılması gibi hususlar belediyelerin ilgili birimlerine iletilmelidir.”

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Öğrencilere sınav öncesi dershane şoku...

Karabük’te son günlerde ishal vakalarında artış yaşanırken, İl Sağlık Müdürlüğü tarafından ishal vakalarına karşı alınması gereken önle...

TAM EĞİTİM BURSU SINAVI YAPILDI

Karabük’te son günlerde ishal vakalarında artış yaşanırken, İl Sağlık Müdürlüğü tarafından ishal vakalarına karşı alınması gereken önle...

Tırdan devrilen demirler ulaşımı aksattı...

Karabük’te son günlerde ishal vakalarında artış yaşanırken, İl Sağlık Müdürlüğü tarafından ishal vakalarına karşı alınması gereken önle...

Leyla Dizdar Kültür Merkezinin devri yap...

Karabük’te son günlerde ishal vakalarında artış yaşanırken, İl Sağlık Müdürlüğü tarafından ishal vakalarına karşı alınması gereken önle...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
Öğrencilere sınav öncesi ...

Karabük’te özel bir dershane sahibi kapılara kilit vurdurup ...

TAM EĞİTİM BURSU SINAVI Y...

Atatürk tarafından kurulan Türk Eğitim Derneği, başlattığı “...

Tırdan devrilen demirler ...

Karabük’te Satılmış Çestepe yönetimindeki tırda bulunan hurd...

Leyla Dizdar Kültür Merke...

Safranbolu Kültür Turizm Vakfı Başkanı Şefik Dizdar tarafınd...

2019 Yılında 583 Apostil ...

Vali Fuat Gürel, kurum denetimleri kapsamında Karabük Valili...

Otobüs kazalarının önleme...

İçişleri Bakanlığı tarafından uygulamaya koyulan Trafik Güve...

Tarihi köprüler turizme k...

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan ve “En i...

SYDV Karabük’te 33.269.32...

Karabük Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) Müdürü ...

Evde Sağlık Hizmetleri de...

Evde Sağlık Hizmetlerinin sunumu, birimlerin işleyişi, uygul...

AK Parti’de Vefa Gecesi B...

AK Parti Karabük İl Başkanlığı tarafından düzenlenen “Kurulu...

Safranbolu HABERLERİ
karabük haber