Karabük Postası
Karabük Postası

Hepatit B Nedir ?

Özel Medikar Hastanesi  İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Şöhret Gedirli Halk arasında bulaşıcı sarılık olarak da bilinir. Hepatit B virüsünün karaciğerde iltihaplanmaya neden olduğu bir hastalıktır. Karaciğere yerleşen virüs, çoğalıp karaciğeri tahrip ederek çok ağır tablolara neden olabilir. Hastalık uzun süre belirti vermeden ilerleyip karaciğer kanserine ve siroza neden olabilir. Bulaşıcı bir hastalıktır. Hepatit B HIV’ […]

02 Ağustos 2017 - 6:46 'de eklendi ve 272 kez görüntülendi. A+A-

Hepatit B Nedir ?

Özel Medikar Hastanesi  İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Şöhret Gedirli

Halk arasında bulaşıcı sarılık olarak da bilinir. Hepatit B virüsünün karaciğerde iltihaplanmaya neden olduğu bir hastalıktır. Karaciğere yerleşen virüs, çoğalıp karaciğeri tahrip ederek çok ağır tablolara neden olabilir. Hastalık uzun süre belirti vermeden ilerleyip karaciğer kanserine ve siroza neden olabilir. Bulaşıcı bir hastalıktır. Hepatit B HIV’ den yüz kat daha bulaşıcı bir hastalıktır. Hepatit B virüsü vücut dışında yedi günden fazla yaşayabilir. Kan, tükürük ve cinsel temas yoluyla yada taşıyıcı anneden hamilelik esnasında bebeğe geçer. Akut ve kronik olabilir. Akut Hepatit B’de hasta birkaç hafta yada birkaç ay içerisinde iyileşebilir. Kuluçka dönemi iki ile altı ay arasındadır. Altı aydan fazla sürede iyileşmeyen Hepatit B virüsü kronikleşmiştir.

Hepatit B Belirtileri Nelerdir ?

Mide bulantısı, kusma, aşırı halsizlik, aşırı yorgunluk, idrar renginin koyulaşması, göz aklarının ve derinin sararması, iştahta azalma, karın ağrısı, karaciğer bölgesinde hassasiyet başlıca belirtileridir. Hepatit B birçok hastada belirti göstermeyebilir. Hasta kendisini doktora gidecek kadar kötü hissetmez. Grip hastalığına benzer hafif belirtiler gösterir. Hastaların%75’inde belirti vermeden sinsice ilerler. Hastalar sağlık taramasında yada kan verirken yaptırdıkları tetkikler esnasında haberdar olurlar. Ayrıca yüksek ateş ve titreme, kaşıntı, uyku düzensizliği, aşırı kilo kaybı, avuç içerisinde kırmızı renkli lekeler, deri üzerinden görülebilen örümcek bacakları desenli kılcal damarlar Hepatit B belirtileridir.

Hepatit B Nedenleri Nelerdir ?

Bir şekilde vücuda giren Hepatit B virüsü, karaciğer fonksiyonlarının bozulması, ilaç, kimyasallar ve toksinlerin yan etkileri, bağışıklık sisteminin vücutta yol açtığı hasarlar hastalığın nedenleri arasındadır.

Hepatit B Tedavi Yöntemleri

Hepatit B kişinin bağışıklık sistemi güçlüyse vücut belirli düzeyde antikor üretir ve hastalık belirli düzeyde kalır. Hasta doğal olarak iyileşir. Oluşan antikorlar yeterli düzeyde olmazsa kişi taşıyıcı olarak kalır. Vücut hiç antikor üretemezse virüs güçlü durumdadır. Kişi Hepatit B hastasıdır. Hastalığın birçok tedavi yöntemi vardır. Kronik Hepatit B’nin İnterferon ve Nükleotid olmak üzere iki çeşit tedavi şekli bulunur. İnterferon: Bağışıklık sisteminin enfeksiyonla savaşması için üretilen doğal bir proteindir. Nükleotit  ise virüsü üreyemez hale getirmek için üretilen sentetik kimyasallardır.

Yaygın ve bulaşıcı bir hastalık olan Hepatit B’nin tedavisi her zaman olumlu sonuç vermeyebilir ama korunmak için etkili bir aşısını bulunduğunu asla unutmayalım.

Hangi Hepatit Türü Nasıl Bulaşıyor?

  • Hepatit A: Aşısı bulunan Hepatit A, mikroplu yiyeceklerden, sudan ya da oral yolla bulaşabiliyor. Çocuklarda hastalık daha hafif şikâyetlerle seyredebiliyorken büyüklerde daha ağır şikâyetlere neden olabiliyor.
  • Hepatit B – Hepatit C – Hepatit D: Kan ve vücut sıvıları ile bulaşabiliyor. Anneden çocuğa doğum sırasındaki travmaya bağlı olarak da geçebiliyor. Hepatit D, Hepatit B virüsü ile birlikte görülüyor. Hepatit B’ye karşı aşı ile önlem alabilmek mümkün iken hepatit C’ye karşı bir aşı yapılamamaktadır.

 

  • Hepatit E: Mikroplu sulardan ve oral yolla bulaşarak çoğunlukla gebelerde görülüyor.

Hepatitten Korunmak İçin Bunlara Dikkat Edin;

  • Kontrolü yapılmamış kan aktarımına,
  • Diş ya da medikal malzemelerin iyi sterilize edilmesine,
  • Doğum sırasında anneden çocuğa geçmemesine,
  • Enjeksiyon aletlerinin ortak kullanılmamasına,
  • Diş fırçası, tırnak makası, tıraş bıçağı gibi aletlerin ev halkı tarafından ortak kullanılmamasına,
  • Dövme ya da piercing yapılırken kullanılan aletlerin temiz olmasına dikkat edilmesi gerekiyor.

Ülkemiz de son yıllara kadar Viral hepatitlere karşı tam teşekküllü profilaktik uygulamalar yapılmaya devam etmektedir. Ayrıca tıbbi atık sterilizasyon sisteminin illerde uygulanması doğada virüslerin yok edilmesini sağlamaktadır. İçme suları, hazır gıdalar, dışarı yemeklerin hijyeni de önem teşkil eder.

Profilaktik amaçlı senede bir kez tetkik ve takip uygundur. Hepatit markırların yapılması ve uygunsa aşı uygulaması gereklidir. HBS Ag(+) veya HCV(+)  v.s. taşıyıcıların Doktor kontrollerinde olması şarttır.

 

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ABD HİÇ OSMANLI TOKADI YEDİ Mİ ?        ...

Özel Medikar Hastanesi  İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Şöhret Gedirli Halk arasında bulaşıcı sarılık olarak da bilinir. Hepatit B virüsünün...

MEHMETÇİK VE KOMUTAN

Özel Medikar Hastanesi  İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Şöhret Gedirli Halk arasında bulaşıcı sarılık olarak da bilinir. Hepatit B virüsünün...

HİÇ DÜŞÜNDÜK MÜ?

Özel Medikar Hastanesi  İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Şöhret Gedirli Halk arasında bulaşıcı sarılık olarak da bilinir. Hepatit B virüsünün...

KARABÜK TÜRKİYE’DİR

Özel Medikar Hastanesi  İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Şöhret Gedirli Halk arasında bulaşıcı sarılık olarak da bilinir. Hepatit B virüsünün...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
AK Parti Karabük Kadın Ko...

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ravza Kavakcı Kan:  “...

Belediye-İş Sendikası yen...

21 Ocak 2018 tarihinde 11. Olağan Genel Kurulunu yapan Beled...

TED Kolejinin ‘Tam Eğitim...

Karabük Türk Eğitim Derneği (TED) kolejinde tam eğitim bursl...

KARDEMİR, Şeker Fabrikala...

Ülke genelindeki 14 Şeker Fabrikasının özelleştirme sürecine...

SP’den “Türkiye’nin Mesel...

Konferansa katılan SP Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Abd...

Karabük Adliyesine Erişil...

Karabük’te engelli vatandaşların kamu ve özel sektör hizmetl...

Başkan Vergili’den ...

Karabük Belediye Başkanı Rafet  Vergili, esnaf ziyaretlerine...

Ovacık Kaymakamından   Ha...

Ovacık Kaymakamı Mehmet Zahid Doğu, İl Genel Meclis Üyesi Re...

Safranbolu Kaymakamından ...

Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer ...

BİK’ten Zeytin Dalı...

Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Kurulu, Türk Silahlı Kuvvetler...

Safranbolu HABERLERİ