Karabük Postası
Karabük Postası

FARUK ÖZTİMUR’SUZ ALTI YIL GEÇTİ

Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkanı ve Başbakanlık Müşaviri A. Faruk ÖZTİMUR’u  altı yıl önce ebediyete yolcu ettik. O, kendi kullandığı aracı içinde  2012 yılının 17 Nisan günü  Antalya Kaleiçi’nde çok sevdiği denizde yaşama veda etti.  Yine bir 17 Nisan günü vefat eden çok yakın olduğu 8.  Cumhurbaşkanımız Turgut ÖZAL ile sanki kaderleri birleşmişti. Faruk Bey, insan […]

17 Nisan 2018 - 13:22 'de eklendi ve 430 kez görüntülendi. A+A-

FARUK ÖZTİMUR’SUZ ALTI YIL GEÇTİ

Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkanı ve Başbakanlık Müşaviri A. Faruk ÖZTİMUR’u  altı yıl önce ebediyete yolcu ettik. O, kendi kullandığı aracı içinde  2012 yılının 17 Nisan günü  Antalya Kaleiçi’nde çok sevdiği denizde yaşama veda etti.  Yine bir 17 Nisan günü vefat eden çok yakın olduğu 8.  Cumhurbaşkanımız Turgut ÖZAL ile sanki kaderleri birleşmişti.

Faruk Bey, insan ilişkileri güçlü, ikna yeteneği yüksek, çok çabuk karar verebilen ve tuttuğunu koparan bir kişiliğe sahipti. O’nun engelliler toplumuna kazandırdıkları, yaptığı hizmetler ve başarılarında, başta cumhurbaşkanları, başbakanlar, bakanlar, siyasi liderler, komutanlar, valiler, bürokratlar ve yabancı yetkililerle kurduğu dostluk ve ilişkiler, birçok sorunun aşılmasında, birçok çalışmanın gerçekleştirilmesinde yardımcı oldu.

O’nu anlatmak, O’nun hakkında yazmak çok zordu. O’nun müthiş temposunun, beyin fırtınasının, ani karar verebilme yetisinin ve hızlı fikir üretebilmesinin tanığı olanlar için, 51 yıllık kısa yaşamı içine neleri sığdırdığını sıralamak pek kolay değildi.

Kendisini çok aşmıştı. Kendi sorununu unutmuş, engellilerin baş etmekte zorlandıkları sağlık, sosyal, kültürel, ekonomik, eğitsel ve sportif sorunların çözümü için korkunç çabalar ortaya koymuştu. Böylece küresel alemde insan hakları karnesi kırık notlarla dolu ülkemize saygınlık kazandıracağına da inanıyordu

YAŞAMA SEVİNCİ VE HERŞEYE RAĞMEN

O’nun gazeteciliği, dergiciliği ve televizyonculuğu ise şaşılacak bir olaydı. Küçükçekmece’de çıkardığı HÜRBAKIŞ Gazetesi yerel bir gazete olmasına karşın çok etkiliydi ve ses

getiriyordu. 80’li yılların sonlarında Fındıkzade’de  küçük bir büroda başladığı dergicilik ise, 120’yi aşkın sayı ile  yirmi yıla yakın devam etti. YAŞAMA SEVİNCİ adlı engellileri konu alan bu dergi ile, başta merhum Seyhan BAYDU, Alev YORGANCI ve Filiz TARAKÇI gibi yakın dostlarıyla alandaki önemli bir boşluğu doldurdu.

TRT 1 ve GAP Televizyonları tam 331 hafta O’nun “HER ŞEYE RAĞMEN” programını seyirciyle buluşturdu. Ayrıca TRT-2’de yayınlanan 13 programlık “ÇOK ÖZEL HAT” adlı programda, farklı bir içerikle engelliler konusunu işledi. Bu arada şehirden şehre koşuyor, uçuyor, çeşitli toplantılara katılıyor, çeşitli kişilerle görüşüyor, unutmuyor her şeye yetişiyordu. Bu tempoya nasıl dayanıyor, giderek aldığı kilolar ve artan rahatsızlıklarının yanı sıra bir yaşından beri bacaklarını kullanamamasına nasıl dayanıyor, bizler, yakın arkadaşları tarafından anlaşılamıyordu.

Sporda da öncü olmuştu Faruk Bey., Başkanlığını Pera Palas’ın sahibi merhum Hasan SÜZER’in devrettiği YAŞAMA SEVİNCİ Spor Kulubü, bu alanın ilk örneklerinden biriydi. Ülkemizde tekerlekli sandalye basketbolunun bugünkü seviyeye ulaşmasında O’nun büyük emekleri oldu. 1995 Ekim, 1997 Kasım aylarında Akdeniz Üniversitesi ve Türkiye Özürlüler Spor Federasyonu ile birlikte düzenlediğimiz Uluslararası Engellilerde Spor Eğitimi Sempozyumlarına daha önceden tanıdığı yabancı otoritelerin katılmasını sağladı. Faruk Bey, spor ve sanatın, engellilerin topluma kazandırılmasında çok önemli unsurlar olduğuna inanıyordu.

3 Aralık 1995 Dünya Özürlüler Günü’nde, Milli Eğitim Bakanlığı Şura Salonu’nda Cumhurbaşkanı S.DEMİREL, Başbakan Tansu ÇİLLER ile yedi bakanın da katıldığı etkinlikte Faruk Bey’in Almanya’dan davet ettiği MOBIAKİ Tekerlekli Sandalye Dans Grubu, sundukları gösterilerle bunu kanıtlamıştı.

2000 yılında 17 ülkeden 180 dolayındaki engelli sanatçı ile düzenlediğimiz VERY SPECIAL ART’S  (çok özel sanatlar) adlı etkinlik, O’nun bu inancının ürünüydü. İstanbul’da Princes Otel’de konuk ettiğimiz, Japonya, Kanada, Brezilya, Mısır, Almanya, İsveç, İngiltere gibi ülkelerden gelen sanatçılar, Taksim’de, Kadıköy, Beşiktaş, Bakırköy meydanlarında, Aya İrini’de halkla buluşmuş, sanatlarını sunmuşlardı.

1961 yılında Gaziantep’de  dünyaya gelmişti. Daha bir yaşında iken yakalandığı çocuk felci yüzünden bacaklarını kullanamıyordu. O yıllarda polio denilen bu rahatsızlığı önleyen aşının yapılamaması nedeniyle binlerce çocuğumuz aynı durumdaydı. Doğu ve güneydoğu bölgelerimiz bu yönden çok şanssızdı. Ayrıca kaçakçılık ve 1984 yılında başlayan terör olayları bu alanda yaşanan sorunları çoğaltmıştı. Bu yüzden bu bölgelere ağırlık verdi. 1990’ lı yıllardan itibaren bölgenin çeşitli illerinde çalışmalar yaptı, kurduğu Bedensel Engelliler Derneği’nin şubeleriyle onlara ulaşmaya, sorunlarının azaltılmasına çalıştı. Diyarbakır merkezli, Şanlıurfa, Van, Muş, Batman, Hakkari gibi illerde açtığı yirmi dolayındaki şube aracılığıyla onları topluma kazandırmak için çok uğraştı. Paneller, sportif faaliyetler, iş-uğraşı modelleriyle onları sokaktan kurtarmaya çalıştı. Diyarbakır Valisi Doğan HATİPOĞLU, özürlülük konusunda çok duyarlı bir yöneticiydi. O’nun vakıf bünyesinde açtığı ayakkabı üretim atölyesinde 35 engelli çalışıyor, postal dahil her türlü ayakkabıyı kaliteli bir şekilde yapıyor ve kimseye muhtaç olmadan geçimlerini sağlıyorlardı. Faruk Bey’in Diyarbakır merkezli çalışmaları  bölgedeki bütün illeri kapsadı ve bilhassa Nafiz KAYALI, Gökhan AYDINER, A. Cemil SERHATLI, Haluk İMGA, Dr. Cengiz AKIN gibi diğer bazı valilerin de illerinde yaptıkları çalışmalarla engelli yurttaşlarımız devlet tarafından sahiplenilmeye başlandı.

SEN MÜSTEMLEKE KOMİSERİ MİSİN ?

Almanya Yeşiller Partisi Milletvekili Claudia ROTH, sık sık Diyarbakır’a ve yöredeki diğer illere geliyor, sanki bir müstemleke valisi gibi sözde denetlemeler yapıyor, açıklamalarda bulunuyordu. Onurumuza dokunan bu davranış karşısında Faruk Bey tepkisiz kalmadı ve  gazeteciliğini konuşturdu. Yaşama Sevinci Dergisi’nin 82’nci sayısında; “Türkiye’de insan hakları ihlali olduğunu iddia ederek, bir müstemleke komiseri edasıyla ülkemizi su yolu yapan Roth, bazı gruplara destek vererek adeta birliğimizi bozmaya çalışanlarla ortak hareket ediyor. Avrupa Parlamentosu’nda Türkiye aleyhinde kampanyalar yürütüyor” diyordu.

İnançları kuvvetli bir kişiydi. Camilerin ve mezarlıkların engellilerin ibadetlerine ve ziyaretlerine uygun olmadığını belirtiyor, bu konuda gerekli düzenlemelerin yapılmasını istiyordu. Diyanet İşleri Başkanlarını ve diğer ilgilileri  her ziyaretimizde bu isteğini dile getiriyordu  Bunun sonucu olarak Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali BARDAKOĞLU ile yaptığımız bir toplantıda ortak bir sempozyum düzenlenmesi kararlaştırıldı. 21-22 Aralık 2003 tarihinde gerçekleşen “ÜLKEMİZDE ENGELLİLER GERÇEĞİ VE İSLAM” konulu sempozyum bütün bu konuları ele aldı. Dini otoriteler, diğer yetkililer ve federasyon başkanlarımızın konuşmacı oldukları bu etkinlikte sunulan tebliğler ve öneriler başkanlıkça kitap olarak yayımlandı ve uygulamaya geçildi.

Engellilerin sosyal yaşama katılmaları, sağlık, eğitsel, ekonomik, sportif sorunlarının çözülmesinde büyük çabalar sarf etti. Yasal düzenlemeler çıkarılması yanında Başbakanlık Özürlüler İdaresi’nin kurulmasını sağladı.

Bugün aramızdan ayrılalı altı yıl oluyor. Seni unutmadık ve unutmayacağız. Nur içinde yat. Mekanın cennet olsun.

Fikret GÖKÇE

 

 

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
YIL 1920; 23 NİSAN’A İKİ GÜN KALA MUSTA...

Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkanı ve Başbakanlık Müşaviri A. Faruk ÖZTİMUR’u  altı yıl önce ebediyete yolcu ettik. O, kendi kulla...

ÇANAKKALE’DE HAVA SAVAŞLARI VE ALMANLAR ...

Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkanı ve Başbakanlık Müşaviri A. Faruk ÖZTİMUR’u  altı yıl önce ebediyete yolcu ettik. O, kendi kulla...

KIBRIS’TA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSL...

Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkanı ve Başbakanlık Müşaviri A. Faruk ÖZTİMUR’u  altı yıl önce ebediyete yolcu ettik. O, kendi kulla...

NE YAZIK Kİ ARTIK GÜLMÜYORUZ, GÜLEMİYORU...

Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Başkanı ve Başbakanlık Müşaviri A. Faruk ÖZTİMUR’u  altı yıl önce ebediyete yolcu ettik. O, kendi kulla...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)

SON EKLENEN HABERLER
“GEREĞİNİ YAP!̶...

ÇEVRE MÜDÜRLÜĞÜNÜN DİKKATİNE Burası Karabük’ün çöplüğü...

Çalman Ailesinin Acı Günü...

Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Erdoğan Çalman’ın anne...

Bilirkişilerden Şeker Kan...

Yenice ilçesinde turizmin başlangıç noktası olan Şeker Kanyo...

CHP’den Kılıçdaroğlu’na y...

CHP Karabük İl Teşkilatı tarafından düzenlenen eylemde CHP G...

23 Nisan Başkanı Eray Müe...

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kaps...

Aynı kaderi paylaştığı oğ...

Karabük’te Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) nedeniyle geçen...

Haydi Çocuklar Şenliğe

Karabük Belediyesi tarafından bugün Ulusal Egemenlik ve Çocu...

Alkışla Derneği ve Ova kö...

Safranbolu ilçesine bağlı Akkışla köyü ve Ova köylerinin muh...

Hafızlık Yarışması Türkiy...

Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafınd...

Keneye Karşı Dikkat

KKKA Vakaların görülmeye başlaması ile Tarım İl Müdürlüğü ve...

Safranbolu HABERLERİ
karabük haber