Karabük Postası
Karabük Postası

Atatürk Anıtı Yeniden Köyiçi’nde

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse’nin talimatı ile restore edilen, Karabük Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından desteklenerek onaylanan  Atatürk Heykeli, Köyiçi, Meydanındaki eski yerine konuldu. Atatürk Heykelinin Köy içindeki eski yerine konulması ile ilgili düzenlenen törene,  çok sayıda vatandaş katıldı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından  açılış konuşması yapan Köyiçi Muhtarı Mehmet Topkıran; “Atatürk […]

11 Kasım 2019 - 7:08 'de eklendi ve 74 kez görüntülendi. A+A-

Atatürk Anıtı Yeniden Köyiçi’nde

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse’nin talimatı ile restore edilen, Karabük Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından desteklenerek onaylanan  Atatürk Heykeli, Köyiçi, Meydanındaki eski yerine konuldu. Atatürk Heykelinin Köy içindeki eski yerine konulması ile ilgili düzenlenen törene,  çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından  açılış konuşması yapan Köyiçi Muhtarı Mehmet Topkıran; “Atatürk Heykelinin yeniden Köyiçi’ne kavuşmasında emeği geçen Safranbolu Belediye Başkanımız Sayın Elif Köse hanımefendi başta olmak üzere herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Daha sonra bir konuşma yapan Safranbolu Belediye eski Başkanı Kızıltan Ulukavak; “Bu gün, 2019 yılının 10 Kasım’ında Atamızı anmanın ve aramanın yanında Safranbolu’muz için büyük bir anlam ve önem taşımaktadır. Çünkü bu meydan Atamızın heykeli ile yeniden buluşmaktadır” dedi.

Heykelin tarihi ile ilgili bilgiler veren Ulukavak; “1970’li yılların başı idi. Pek yerleşim yerinde Atatürk heykeli mevcut iken Safranbolu’da yoktu. Bu büyük bir eksiklikti. Safranbolu Atatürk ilkelerine gönülden bağlı bir kentti. Safranbolu gençleri olarak bir girişimde bulunduk. Oluşturulan komite kimseden yardım almadan bir Atatürk Heykeli yaptırdı.  İlk önce Eski Hükümet Konağının önüne konulan heykel, daha sonra açılan Köyiçi Meydanına konuldu. Ama ne yazık ki, heykelimiz buradan kaldırıldı ve belediye deposuna konuldu. Beni üzen buna hiç bir tepkinin olmaması idi. İşte bu gün Köyiçi Meydanı yeniden Atamızın heykeline kavuşuyor. Ben bu nedenden dolayı Belediye başkanımız Sayın Elif Köse ve tüm ekibine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Programda son olarak Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse konuştu. Başkan Köse; “Bugün derin yasımızın 81. Yılı. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikal ettiği bu günde onu ve düşüncelerini anmak, yüksek ideallerini ve duygularını hissetmek için bir aradayız” dedi.

Bir milleti uyandıran, onlara azim ve cesaretle yol açarak halkla omuz omuza vatanı kurtaran Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün  ileri görüşlülüğü, bilime, sanata, eğitime ve kültüre verdiği önemle Türkiye Cumhuriyeti’nin Ata’sı, ulu önderi olduğunu ifade eden Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse; “ Safranbolu’nun en kıymetli Belediye Başkanlarının başında gelen, aldığı kararlarla Safranbolu’nun bir dünya kenti olmasını sağlayan saygıdeğer büyüğüm Kızıltan Ulukavak, bugün bu meydanda bulunuşumuzun nedenlerini eksiksiz biçimde bizlere anlattı. Sadi Yaver Ataman Meydanı, Köyiçi ve tüm Safranbolu onlarca yıl sonra bugün yeniden şanlı anısına ve Atasına kavuşuyor.

Bizlere düşen en büyük görev, cumhuriyetin değerlerini her koşulda korumak ve milletimizin çağdaş dünyada saygın bir yer edinebilmesi için yorulmaksızın gayret etmektir. Safranbolu sahip olduğu politikalar üstü konumu ve evrensel miras değeri ile kültürümüzün devamlılığı açısından eşsiz bir Cumhuriyeti kentidir. Mustafa Kemal Atatürk’ün öngördüğü biçimde tüm dünyada mimarimizin ve koruma altındaki değerlerimizin yanı sıra bilim ve sanatta da ses getirecek işler yapma arzusu ve gayretimizi sürdüreceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin kurucusu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, şehitlerimizi rahmet, gazilerimizi minnetle anıyorum” dedi.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri ve diğer katılımcılar tarafından Atatürk Heykeli coşku ile açıldı. Açılış programı Başkan Köse ve diğer Protokol Üyeleri ve vatandaşların hatıra fotoğrafı çekilmesi ile son buldu.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Meteorolojiden sel ve dolu yarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Batı Karadeniz Bölgesi’nde sağanak yağışın etkili olacağı bildirildi. Karabük Valiliğinden yapılan a...

Vali Gürel antik kentteki kazı çalışmala...

Karabük Valisi Fuat Gürel, Hadrianoupolis Antik Kenti’ni ziyaret ederek kazı çalışmaları hakkında bilgi aldı. Vali Gürel, ilçe zi...

Karabük’ün TMVFL’deki takım ...

Türkiye Masterler Veteranlar Ligi’nde (TMVFL) beş temsilci ile yer alan Karabük’te Safranbolu Veteranlar takımının da lige ...

Devrilen traktörün altında kalan yaşlı a...

Safranbolu ilçesine bağlı İnceçay Köyü’nde devrilen traktörün altında kalan yaşlı adam hayatını kaybetti. Edinilen bilgiye göre olay, i...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
Meteorolojiden sel ve dol...

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Batı Karadeniz Bölgesi’nd...

Vali Gürel antik kentteki...

Karabük Valisi Fuat Gürel, Hadrianoupolis Antik Kenti’...

Karabük’ün TMVFL...

Türkiye Masterler Veteranlar Ligi’nde (TMVFL) beş tems...

Devrilen traktörün altınd...

Safranbolu ilçesine bağlı İnceçay Köyü’nde devrilen traktörü...

Karantinanın bitişini oyn...

Safranbolu ilçesinde mahalle sakinleri birden fazla korona v...

Vali Gürel hem uyardı hem...

Karabük Valisi Fuat Gürel, sokakta gezerek sosyal mesafe kon...

Doğal ağaç tünelli yol ke...

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan ve “Koru...

Devrilen traktörün altınd...

Karabük’te direksiyon hakimiyetini kaybettikten sonra devril...

Düğünlerde polis ve janda...

Karabük’te, sivil polis ve jandarmalar düğünleri denet...

Safranbolu eski günlerine...

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan ve “En i...

Safranbolu HABERLERİ
karabük haber