Karabük Postası
Karabük Postası

30 AĞUSTOS,BAĞIMSIZLIĞIMIZIN İLK GÜNÜDÜR

Bugün bağımsızlığımıza kavuştuğumuz o mutlu günün, 30 Ağustos zaferimizin 97’nci yıldönümüdür, hepimize kutlu olsun. Bundan neredeyse bir asır önce; Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve dava arkadaşlarının güzel Samsun’umuzdan, sadece Büyük Türk Milletine güvenerek, ‘’Bağımsızlık benim karakterimdir’’ diyerek başlattığı o kutlu yürüyüş, 30 Ağustos 1922’de vatanımızı işgal eden düşmanın, Egenin serin sularına dökülmesiyle sonuçlanmış […]

29 Ağustos 2019 - 7:44 'de eklendi ve 54 kez görüntülendi. A+A-

30 AĞUSTOS,BAĞIMSIZLIĞIMIZIN İLK GÜNÜDÜR

Bugün bağımsızlığımıza kavuştuğumuz o mutlu günün, 30 Ağustos zaferimizin 97’nci yıldönümüdür, hepimize kutlu olsun.

Bundan neredeyse bir asır önce; Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve dava arkadaşlarının güzel Samsun’umuzdan, sadece Büyük Türk Milletine güvenerek, ‘’Bağımsızlık benim karakterimdir’’ diyerek başlattığı o kutlu yürüyüş, 30 Ağustos 1922’de vatanımızı işgal eden düşmanın, Egenin serin sularına dökülmesiyle sonuçlanmış devletimizin kuruluş temelleri daha o günden atılmıştır.

30 Ağustos; şanlı bayrağımızın indirildiği yere, İzmir’de yeniden göndere çekildiği, Türk Milletinin Gazi Paşasına, Gazi Mustafa Kemal Paşanın da Türk milletine minnettar olduğu gündür.

Büyük Türk Milletinin tarihi nice zaferlerle doludur. Mohaç’ta bizimdir, Malazgirt’te bizim. Bizans’ın diz çöktüğü İstanbul’un fethi de bizimdir, Çanakkale’de bizim.Sakarya’da bizimdir, Dumlupınar da, Büyük Taarruzda bizim. Böylesine önemli zaferlere imza atan ceddimizi, bu büyük zaferlerimizi kim göz ardı edebilir ki?

Tarih, vicdanımıza kazınan olayların hafızasıdır. Tarihi gerçekleri yok sayanlara, görmezden gelenlere en çarpıcı yanıtı, yine tarihin şaşmaz adaleti verir.

O nedenle bugün dahi bulunduğu görevleri, böylesine büyük bir devlette yaşamayı o büyük insana borçlu olduğunu unutankimilerinin, o büyük insana ve eserlerine saldıranların;bu gerçekleri görmeleri, okumaları, hiçbir şekilde siyasi malzeme yapmamalarını bir kez daha hatırlamaları gerekir.

Unutulmasın ki Atatürk; mükemmeliyeti arayan bir dünya lideri, Atatürkçülük ise Türk toplumunu o hedefe ulaştıracak zihniyet ve eylemin kavramsal ifadesidir.

O; emperyalizme karşı ilk kurtuluş savaşını veren, bunu başaran, bütün mazlum halklara ilham kaynağı olan bir komutan, ulusal bir kahraman, büyük bir devlet adamıdır.

O; kimliği, inancı ne olursa olsun, bu son vatanımızda, Türkiye Cumhuriyetini kuran halka ‘’Türk Milleti’’ denir nitelendirmesiyle, bizleri ümmet olmaktan millet olma vasfına taşıyandır.

O; 4000 yıllık tarihimiz boyunca, hiçbir zaman esarete boyun eğmeyen Türk Milletinin vatanına, bayrağına, ulvi değerlerine, örf ve geleneğine olan sadakatine güvenen, bu değerler manzumesinin öz kaynağını öne çıkararak, bu özelliklerimizi tarih sayfalarına bir kez daha not düşendir.

O; her karışı işgal edilen, çöken bir imparatorluktan, paramparça olan vatan coğrafyamızda; halk egemenliğine, hukukun üstünlüğüne dayanan çağdaş, laik ve demokratik bir devlet kuran, tarihin ender kaydettiği büyük bir devrimcidir.

 O; yaşamı boyunca:‘’Rapla çiftliğinin korucusu küçük Mustafa; duvar gazetesi çıkarttığı için zindanlara atıldığında, Mustafa Kemal Efendi; Trablus’ta, Derne’de, Bingazi’de Bnb. Mustafa Kemal Bey, Çanakkale geçilmez destanı yazıldığında önce Yb. , sonra Alb. Mustafa Kemal Bey, Filistin Cephesi’nde Mustafa Kemal Paşa, Ankara’da T.B.M.M. Başkanı Mustafa Kemal, Sakarya’da Gazi Mustafa Kemal Paşa, Dumlupınar’da Mareşal Mustafa Kemal ve nihayetinde devletimizin kurucu Cumhurbaşkanı Atatürk olarak anıldı.

         Dünya devletleri arasında yaşadıkları dönemleri inceleyerek ardında iz bırakan liderlerine baktığımızda; kısacık yaşamına böylesine büyük ve önemli başarıları sığdırarak devlet kurmuş bir dünya liderine rastlamak mümkün müdür?

30 Ağustos tarihi; her yanı düşmanlarımız tarafından işgal edilmiş vatan topraklarımızın, yüzbinlerce vatan evladımızın canı ve kanı pahasına yeniden kazanıldığı, muzaffer ordularımızın Ay Yıldızlı Al Bayraklarımızı göndere çektikleri, istiklalimizi kazandığımız dönemin başladığı tarihtir.

Bu uğurda hayatlarını seve seve feda eyleyen şehitlerimizi, canlarını hiçe sayan gazilerimizi minnetle anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum.

 Bu gerçek hiçbir zaman değişmeyecek, böylesine önemli bir günü görmezden gelenlere, türlü gayretlerle bu zaferimize dudak bükmeye çalışanlara tarihi gerçekler, Atatürkçü düşünceye ve Atatürk’ümüze sahip çıkan milyonlarca yurtsever her 30 Ağustos’ta gereken cevabı verecektir.

Vatan onlara minnettardır.

 Atilla Çilingir

www.atillacilingir.com

29 Ağustos 2019

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
KORONA’DAN SONRAKİ YAŞAM…

Güneşin ilk ışıkları çevreyi henüz aydınlatmamıştı ki, aniden uyandı! Sabah ezanı yeni okunuyordu… Bu gün onun, onun gibi milyonlarcası...

MUSTAFA KEMAL PAŞA BUGÜN SAMSUN’DAYDI.,...

Yolculuk üç gün sürdü. Bandırma vapuru 19 Mayıs Pazartesi sabahı Samsun limanı önünde demir attı. Daha önce ilgili makamlar tarafından ...

 19 MAYIS’TA GÜNEŞ BİR BAŞKA DOĞAR…...

‘’Bandırma vapurunun yaşlı kaptanı: –  Ne aksi, bu denizi pek tanımam, pusulamız da biraz bozuk, der. Mustafa Kemal Paşa’dan aldı...

25 NİSAN SABAHI KARŞILARINDA 19. TÜMEN K...

25 Nisan 1915 şafakla başlayan çıkarma sırasında Fransız  kuvvetlerine komuta eden, ülkesinde çok ünlü bir asker olan General Gouraud, ...

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(Yorum Yok)
SON EKLENEN HABERLER
77 Yaşındaki Musa amca 2....

Karabük’te 65 yıldır terzilik yapan Musa İnceefe (77) korona...

Tarihi kentte tarihi meka...

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Karabük‘...

Salgın sürecinde kapı kil...

Korona virüs (Covid-19) salgını nedeniyle birçok iş yeri geç...

Yanlış vitese takınca sit...

Karabük’te bir sürücü geri vites yerine ileri vitese takınca...

Doğum yapan kadın ambulan...

Karabük’te, riskli gebelik sonrası sezaryenle doğum ya...

Ovacık’ta çıkan yan...

Ovacık ilçesinde çıkan yangında 2 samanlık, 1 traktör yanara...

Karabük’te 3 günde ...

Karabük İl Sağlık Müdürü Dr. Ahmet Sarı, kentte son 3 günde ...

Kaçak avlanan 2 kişi yaka...

Karabük’te, kaçak olarak avlanan 2 kişi yakalanırken, ...

İntihara kalkışan kadını ...

Karabük’te ailevi sorunları nedeniyle ile ilaç içerek kendin...

Park halindeki araç mağaz...

Karabük’te el freni yarım çekildiği iddia edilen park halind...

Safranbolu HABERLERİ
karabük haber